WPI/200000/43/602/2022

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 maja 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/602/2022

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 25 kwietnia 2022 r. przez Przedsiębiorcę: z siedzibą w (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie obowiązku odprowadzania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia wspólnikiem trzech spółek komandytowych.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 25 kwietnia 2022 r. z siedzibą w (...) (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Stan faktyczny Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca od roku 2020 ponownie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są podatkiem liniowym. Od stycznia 2022 r. na podstawie przepisów ustawy tzw. "Polski Ład", z tytułu prowadzonej działalności odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości oraz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu.

Poza wymienioną powyżej działalnością gospodarczą Przedsiębiorca jest również komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych. Z tytułu posiadania udziałów do końca 2021 r. odprowadzał składki zdrowotne z każdej spółki komandytowej oddzielnie. Przychody z tytułu udziałów w spółkach komandytowych nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Stanowisko Przedsiębiorcy:

Zgodnie z przedstawioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretacją zawartą w poradniku dotyczącym rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2022 r. Przedsiębiorca uważa, że począwszy od stycznia 2022 r. składki społeczne i zdrowotne powinien odprowadzać wg następującego schematu: składki społeczne oraz składka na Fundusz Pracy w pełnej wysokości opłacane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz składka zdrowotna w wysokości 4,9% dochodu opodatkowana z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dodatkowo jedna składka zdrowotna w wysokości 9% podstawy wymiaru stanowiącej 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale (z tytułu posiadanych udziałów w spółkach komandytowych).

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników.

W myśl z art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.) w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę kilku działalności składkę zdrowotną należy liczyć odrębnie dla każdej z form opodatkowania, przy czym zgodnie z art. 82 ust. 2a i 2b ww. ustawy obliczając podstawę wymiaru składki zdrowotnej należy zsumować dochód (w przypadku skali podstawowej, podatku liniowego oraz podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) lub przychód (w przypadku ryczałtu) dla każdej z poszczególnych form podatkowych.

Zgodnie z art. 81 ust. 2za wyżej cytowanej ustawy - podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pozostałych osób prowadzących działalność pozarolniczą wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, innych niż wskazane w ust. 2, 2e i 2z, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Przedsiębiorca od roku 2020 ponownie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są podatkiem liniowym. Od stycznia 2022 r. na podstawie przepisów ustawy tzw. "Polski Ład", z tytułu prowadzonej działalności odprowadza składkę na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości oraz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. Poza wymienioną powyżej działalnością gospodarczą Przedsiębiorca jest również komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych. W ocenie Przedsiębiorcy od stycznia 2022 r. będzie zobowiązany składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9% dochodu opodatkowana z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz dodatkowo jednej składki zdrowotna w wysokości 9% podstawy wymiaru stanowiącej 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale (z tytułu udziałów w spółkach komandytowych).

Zakład podziela stanowisko Przedsiębiorcy.

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 25 kwietnia 2022 r. stan faktyczny, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa należy uznać za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie obowiązku odprowadzania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz bycia wspólnikiem trzech spółek komandytowych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl