WPI/200000/43/6/2020 - Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/6/2020 Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 8 stycznia 2019 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za nieprawidłowe w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 8 stycznia 2019 r. (...) wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy o Prawo przedsiębiorców.

W związku z odmową przywrócenia terminu podlegania pod ubezpieczenie chorobowe i w konsekwencji odmową wypłaty i przyznania świadczenia macierzyńskiego, Wnioskodawczym prosi o odpowiedź w kwestii podlegania pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu prowadzonej przeze nią działalność gospodarczej.

(...)-08-2019 Wnioskodawczym otrzymała pismo o odmowie przywrócenia terminu podlegania pod ubezpieczenie chorobowe (...), był to okres w którym przebywała na zwolnieniu chorobowym ze względu na stan zdrowia w okresie ciąży. Opłacenie składki po terminie spowodowało wyłączenie jej z podlegania pod ubezpieczenie chorobowe, wkrótce potem urodziła i straciła też prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego.

Po odwołaniu, które również nie zostało pozytywnie rozpatrzone. Wnioskodawczyni złożyła podanie o przyznanie świadczenia rodzicielskiego ze środków MOPS. Świadczenie to zostało przyznane na okres (...)-07-2019 do (...)-07-2020.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni prosi o odniesienie się do jej zapytania.

Czy w związku z przyznaniem świadczenia rodzicielskiego przez MOPS, obowiązkowe jest w tym przypadku podleganie pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w okresie pobierania świadczenia.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny tytuł (niż prowadzenie pozarolniczej działalności) do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym okresie osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega z tytułu prowadzenia tejże działalności ubezpieczeniom społecznym. Okres urlopu wychowawczego jak również pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego jest bowiem okresem przerwy w ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej. Tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest natomiast korzystanie z urlopu wychowawczego lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Analogicznie jest w przypadku pobierania świadczenia rodzicielskiego.

Oznacza to, że przedsiębiorca w okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego przyznanego przez MOPS/GOPS nie podlega z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu.

Ponadto osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które pobierają zasiłek macierzyński w wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego tj. (...) zł, są zwolnione z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia zdrowotne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności. Osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie nie opłaca zatem także składki zdrowotnej.

Pobieranie świadczenia rodzicielskiego wyłącza zatem obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz zasady opłacania składek na ww. ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarcza w myśl art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 4 powołanej ustawy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ww. osoby podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek. kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Z treści złożonego 8 stycznia 2020 r. wniosku o interpretacją wynika, iż Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą, który przebywa na świadczeniu rodzicielskim wypłacanym przez MOPS a przyznanym jej na okres od lipca 2019 r. do lipca 2020 r. W związku z powyższym powzięła wątpliwość czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz pobierająca świadczenie rodzicielskie z MOPS ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawczyni pobieranie świadczenia rodzicielskiego wyłącza obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawczyni wyrażone we wniosku złożonym 8 stycznia 2020 r. w kwestii braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenia zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pobierania świadczenia rodzicielskiego uznać należy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl