WPI/200000/43/51/2016 - Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w sytuacji pobierania z działalności więcej niż jednego przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/51/2016 Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w sytuacji pobierania z działalności więcej niż jednego przychodu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku zm. 83d ustawy z dnia 13 października 1098 r. o systemie ubezpieczeń społecznych {tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 18 stycznia 2016 r. przez (...) uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w sprawie obowiązku opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia obu działalności z uwagi na wskazanie we wniosku niewłaściwej podstawy prawnej.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2016 r. do Nakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, że prowadzi działalność oświatową na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Z tytułu tej działalności opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz fundusz pracy. W grudniu 2015 r. Wnioskodawca poszerzył zakres wykonywanych czynności o działalność związaną z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat (PKD 66.21.Z) których wykonanie wymagało zarejestrowania w centralnej ewidencji informatycznej działalności gospodarczej (CEIDG), której rejestracji dokonał. Wnioskodawca podnosi, że dochody z obu działalności sumuje i od wspólnego dochodu oblicza podatek do urzędu skarbowego.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie. Powołując się na art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych stwierdził, że powinien opłacać jedną składkę zdrowotną z obu działalności.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, to następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto stosownie do art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podle gani a ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstaw wymiaru tych składek.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, iż mocą przedmiotowej decyzji Zakład nie przyznaje jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, tj. przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści wyłącznie przepisów prawa, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy stanowi stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawiony przez przedsiębiorcę we wniosku. Przy czy wiedzę o stanie faktycznym/ zdarzeniu przyszłym Zakład opiera wyłącznie na treści złożonego przez Przedsiębiorcę wniosku nie mając uprawnień do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W rezultacie celem interpretacji jest udzielenie Wnioskodawcy informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób przed błędnym zastosowaniem przez niego danego przepisu.

Ponadto, w tym miejscu należy podkreślić, iż Zakład nie jest właściwy do udzielania interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy 7 dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ubezpieczeń powołana powyżej. Stosownie ilu art. 81 ust. 1 i 2 ww. ustawy w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie, W przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.

Zgodnie art. 5 pkt 21 za osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, w rozumieniu powołanej ustawy uważa się osobę, o której mowa w art. 8 ust, 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Z kolei w myśl przywołanego powyżej art. 8 ust. 6 pkt 5 - w treści obowiązującej od 01.03.2009 r. za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadząca niepubliczną szkolę, placówkę lub ich zespól na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Stosownie do treści art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Powyżej wskazany ust. 5 wśród rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej wymienia: działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej; działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej; działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej: działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej; wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta; wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz inna niż określona w pkt 1-8 pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Z treści art. 82 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, iż wśród wskazanych przez ustawodawcę rodzajów działalności pozarolniczej nie została wymieniona działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty w formie niepublicznej szkoły, placówki lub ich zespołu. Dodatkowo wskazać należy, iż również zgodnie z art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256. poz. 2572) prowadzenie placówki kształcenia ustawicznego wpisanej do ewidencji szkól i placówek niepublicznych nie jest działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym, mając na uwadze treść powołanych powyżej przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym przedsiębiorca prowadzący przedszkole wpisane do ewidencji szkól i placówek niepublicznych, prowadzoną na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz pozarolnicza działalność gospodarcza na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej ma obowiązek odprowadzania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne, tj. z tytułu działalności gospodarczej.

Jednakże mając na uwadze fakt. iż w swoim stanowisku w sprawie przedstawionej w złożonym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji Wnioskodawca wskazał, iż podstawą do odprowadzenia jednej składki zdrowotnej z obu działalności jest dyspozycja treści art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy z dniu 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (niewłaściwą podstawę prawną) - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowiska Przedsiębiorcy uznał za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzje lub do protokołu sporządzonego przez te jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl