WPI/200000/43/485/2015 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji równoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/485/2015 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji równoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczy ni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 21 kwietnia 2015 r. w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji równoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego,

UZASADNIENIE

W dniu (...) 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Pani (...), prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega składkom społecznym. Od dnia (...) r. Wnioskodawczym przebywa na zasiłku macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka i będzie go pobierała do (...) r. Od dnia (...) wnioskodawczyni chce połączyć prowadzenie działalności gospodarczej z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego,

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawczym powzięła wątpliwość, czy w przypadku łączenia działalności gospodarczej z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego należy odprowadzać składki społeczne do ZUS.

Zdaniem Wnioskodawczymi, z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski pobierają zasiłek macierzyński. Osoba prowadząca działalność gospodarcza i pobierająca z tego tytułu zasiłek macierzyński nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu jej prowadzenia.

Wnioskodawczym uważa, że prowadzenie pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stanowi obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie powstaje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu jej prowadzenia.

Wnioskodawczy wskazała również, że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zobowiązana jest jedynie do odprowadzania składki zdrowotnej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 tej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1c powołanej powyżej ustawy m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Powołany przepis ma zastosowanie również w przypadku, gdy dana osoba prowadząca pozarolniczą działalność spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo nabyła z tytułu prowadzenia działalności. W konsekwencji oznacza to, że w związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego, osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności. Osoba taka może dobrowolnie na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi także z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym, mają obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. (tekst jedn. Dz. U. z. 2008 r. nr 164 poz. 1027 z późn. zm.) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z powołaną ustawa podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, wyłącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczym pobiera zasiłek macierzyński z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i równocześnie zamierza wykonywać pozarolnicza działalność gospodarczą, opłacając z tego tytułu składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawczym jest zdania, że ma obowiązek do odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w zbiegu z równoczesnym pobieraniem zasiłku macierzyńskiego z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

Osoby pobierające zasiłek macierzyński z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 9 ust. 1c ustawy o sus) oraz mają obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w wysokości tam określonej (art. 81 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące przepisy prawne Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko Wnioskodawczym za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez, wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej mniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od mniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1498 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl