WPI/200000/43/472/2015 - Tytuł do ubezpieczeń społecznych dla żony pracodawcy w przypadku zawarcia z nią odpłatnej umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/472/2015 Tytuł do ubezpieczeń społecznych dla żony pracodawcy w przypadku zawarcia z nią odpłatnej umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku złożonym w dniu 20 kwietnia 2015 r. przez, przedsiębiorcę (...) w sprawie ustalenia tytułu do ubezpieczeń społecznych dla żony Wnioskodawcy w przypadku zawarcia z nią odpłatnej umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłyną) kompletny wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzić działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że jest pracownikiem i prowadzi jednoosobową firmę, zatrudniając 2 pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że do dnia 7 kwietnia 2015 r. zgłosił żonę do ubezpieczeń jako osobę współpracującą. Wnioskodawca zaznaczył, że posiada z żoną rozdzielność majątkową.

Wnioskodawca planuje zawrzeć z zoną umowę zlecenia. Do zakresu obowiązków z tytułu umowy zlecenia ma należeć obsługa sekretariatu, a w szczególności przygotowywanie oraz wysyłka korespondencji, jak również prowadzenie rozmów z klientami (także telefonicznych).

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy będzie zobowiązany opłacać składki ZUS od zony z tytułu umowy zlecenia, czy jako osoby współpracującej

Zdaniem Wnioskodawcy, członek rodziny zatrudniony przez przedsiębiorcę na podstawie umowy zlecenia do celów ubezpieczeń społecznych nie może być traktowany jako osoba współpracująca przy wykonywaniu działalności gospodarczej. Nie ma na to wpływu wspólne gospodarstwo domowe. Wnioskodawca powołał się przy tym na interpretację wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w dniu 27 lutego 2014 r. sygn. sprawy WPI/200000/43/231/2014. Kolejnym argumentem jest także zakres działalności Wnioskodawcy. Na mocy ustawy - Prawo o notariacie czynności notarialnych wobec klientów kancelarii może dokonywać jedynie notariusz, zastępca notarialny oraz aplikant Żona Wnioskodawcy nie jest żadną z tych osób.

Wnioskodawca wskazał również, że w odróżnieniu od każdej innej działalności gospodarczej np.: produkcyjnej czy handlowej małżonek przedsiębiorcy może mając pełnomocnictwo zastępować przedsiębiorcę praktycznie we wszystkich aspektach jego działalności gospodarczej, także pod jego nieobecność i firma funkcjonuje normalnie, czyli świadczy usługi, czy dokonuje sprzedaży. Natomiast w działalności Wnioskodawcy nie jest to możliwe z uwagi na jej szczególny charakter.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5) powyższej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, w myśl art. 8 ust. 11 uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności, dodatkowo w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń, jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca.

Zleceniobiorcy i osoby współpracujące z osobami prowadzący mi pozarolniczą działalność na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, natomiast stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dobrowolnie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

W myśl przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych objęcie współmałżonka obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności nastąpi wówczas, gdy małżonek z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność zawrze umowę o pracę, ponieważ powołana ustawa pojęcie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność rozszerza na pracownika, jeżeli spełnia on kryteria określone dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolnicza działalność.

Przedsiębiorca w opisie stanu faktycznego wskazał, iż powierzy żonie wykonywanie czynności na podstawie odpłatnej umowy zlecenia. Taka osoba dla celów ubezpieczeń społecznych nie może być traktowana jako osoba współpracująca Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania tej umowy, ponieważ art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odnosi się jedynie do pracowników. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do zleceniobiorców wykonujących umowę na rzecz małżonka brak jest analogicznych uregulowali, a wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi odrębny, od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, tytuł do ubezpieczeń społecznych.

W związku z powyższym tytułem do ubezpieczeń społecznych dla żony Wnioskodawcy, będzie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wykonywanie umowy zlecenia.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl