WPI/200000/43/463/2022

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 kwietnia 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/463/2022

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców {tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 28 marca 2022 r. przez Przedsiębiorcę (..) w sprawie zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą będącej jednocześnie komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 28 marca 2022 r. (zwany dalej: "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwany dalej: "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Opis stanu faktycznego {Przedsiębiorcy):

Przedsiębiorca prowadzi od roku 2020 jednoosobową działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane są podatkiem liniowym. Od stycznia 2022 r. na podstawie przepisów ustawy tzw. "Polski Ład", z tytułu prowadzonej działalności Przedsiębiorca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9% dochodu. Jednocześnie, poza wymienioną działalnością gospodarczą Przedsiębiorca jest również komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych. Z tytułu posiadanych udziałów do końca 2021 r. Przedsiębiorca odprowadzał składkę na ubezpieczenie zdrowotne od każdej spółki komandytowej oddzielnie. Przychody z tytułu udziałów w spółkach komandytowych nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. Stanowisko Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca powołując się na informację przedstawioną przez Zakład zawartą w poradniku dotyczącym rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne w stanie prawnych od 1 stycznia 2022 r., uważa że od ww. daty winien odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na Fundusz Pracy w pełnej wysokości opłacane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 4,9% dochodu. Dodatkowo, Przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacenia jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru stanowiącej 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale (z tytułu posiadanych udziałów w spółkach komandytowych).

Analiza stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w świetle stanu prawnego:

Z treści złożonego wniosku, wynika iż Przedsiębiorca jest osobą prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w formie jednoosobowej oraz komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych. Przedsiębiorca wnosi o potwierdzenie przedstawionego schematu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dodatkowo, na podstawie treści art. 13 pkt 4 ustawy - osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Natomiast, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących działalność pozarolniczą - w myśl art. 18 ust. 8 wskazanej ustawy, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Jednocześnie, na podstawie art. 104 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 690) Przedsiębiorca obowiązkowo opłaca za siebie składki na Fundusz Pracy od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i opłacania składek na ww. ubezpieczenie reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.). Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 79 ust. 1 ww. ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki, z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242. Jednakże, wobec osób prowadzących pozarolniczą działalność, którzy opłacają podatek w formie podatku liniowego lub z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne w myśl art. 79a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. - począwszy od rozliczeń składek za luty 2022 r. wynosi 4,9%.

Zauważyć należy, że w związku z dodanym od 1 stycznia 2022 r. art. 81 ust. 2c, za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu - osoby prowadzące działalność pozarolniczą, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, opłacające podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 27, art. 30c lub art. 30ca ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowiącej dochód z działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składka.

Jednocześnie, zgodnie z art. 82 ust. 1 i 2 ww. ustawy, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. Przy czym w przypadku prowadzenia przez Przedsiębiorcę kilku działalności składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obliczyć odrębnie dla każdej z form podatkowych, bowiem zgodnie z art. 82 usta. 2a i 2b obliczając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należy zsumować dochód (w przypadku skali podatkowej, podatku liniowego oraz podatku od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) lub przychód (w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego) dla każdej z poszczególnych form podatkowych.

Na podstawie art. 81 ust. 2za ustawy, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pozostałych osób prowadzących pozarolniczą działalność wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, innych niż wskazane w ust. 2, 2e i 2z, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą oraz osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze z przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego. W takim przypadku należy więc obliczyć odrębną składkę na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty stanowiącej 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., jeżeli ubezpieczony, o którym mowa w art. 81 ust. 2z lub 2za, uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, z zastrzeżeniem ust. 4. Zgodnie art. 82 ust. 5, rodzajami działalności są: działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, w formie jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością, w formie spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki partnerskiej.

W konsekwencji, art. 82 ust. 3 dotyczący obowiązku opłacania składki od każdego rodzaju działalności - w znowelizowanym brzmieniu - ma zastosowanie do osób wymienionych w art. 81 ust. 2z lub 2za, natomiast nie dotyczy osób uzyskujących przychody z działalności gospodarczej stosujących opodatkowanie na zasadach ogólnych/podatek liniowy (art. 81 ust. 2 ustawy) albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 81 ust. 2e ustawy). Zatem, obowiązek opłacenia wielokrotnej składki na ubezpieczenie zdrowotne od różnych rodzajów działalności występuje wyłącznie w przypadku osób, które nie prowadzą jednoosobowej działalności gospodarczej, a są jedynie wspólnikami w spółkach, które zostały wymienione w art. 82 ust. 5, o ile przychody z tytułu uczestnictwa w tych spółkach nie są opodatkowane jako przychody z działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, że Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, co do której stosuje formę opodatkowania na zasadach ogólnych - podatek liniowy oraz równocześnie jest komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych, na podstawie powyżej wskazanych przepisów - począwszy od rozliczeń za luty 2022 r. - ma obowiązek opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne tj. jedną z działalności indywidualnej i jedną jako wspólnik spółek (bez względu na ich liczbę).

Ponadto, zaznaczyć należy, że w myśl art. 79 ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2105) zwanej "Polskim Ładem", podstawę wymiaru składki, o której mowa w art. 81 ust. 2c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, za styczeń 2022 r. ustala się na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Zatem, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. dla Przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą stanowi 9% podstawy wymiaru składki wynoszącej 75% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za IV kwartał 2021 r.

Stanowisko Zakładu

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 28 marca 2022 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznaje za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą będącej jednocześnie komandytariuszem w trzech spółkach komandytowych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl