WPI/200000/43/457/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/457/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku art. 83d ustany z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 7 kwietnia 2014 r. przez Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w sytuacji wykonywania na rzecz byłego pracodawcy usług o odmiennym charakterze niż świadczone w ramach umowy o pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 kwietnia 2014 r. (wpływ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat (...) w dniu 29 kwietnia 2014 r.).

Wnioskodawca poinformował, ze aktualnie jest zatrudniony w firmie informatycznej na podstawie umowy o pracę, na stanowisku programista baz danych. Do jego czynności należy: tworzenie i modyfikowanie struktur baz danych oprogramowania, dokumentowanie i raportowanie zmian, tworzenie i modyfikowanie procedur, funkcji i wyzwalaczy baz danych, tworzenie i modyfikowanie pakietów (...), tworzenie raportów z użyciem (...) oraz (...). W związku ze zbliżającym się końcem prac programistycznych projektu, pracodawca rozpoczął poszukiwania pracowników na stanowisko wdrożeniowca/serwisanta oprogramowania. Jako, że wnioskodawcy kończy się umowa o prace na czas określony, zamierza utrzymać współprace z dotychczasowym pracodawcą zakładając własną działalność gospodarczą i świadcząc usługi dla byłego pracodawcy w innym zakresie, niż miało to miejsce do tej pory- Pracodawca umożliwiłby wnioskodawcy podpisanie umowy o współpracy. Dokładny zakres czynności jakie realizowałby wnioskodawca to: analiza przedwdrożeniowa (zapoznanie się ze strategią i strukturami organizacyjnymi firmy, przebiegiem procesów biznesowych i obiegiem dokumentów firmy), implementacja rozwiązania (instalacja oprogramowania u klienta, konfiguracja i kastomizacja oprogramowania z uwzględnieniem analizy przedwdrożeniowej), szkolenie (dla użytkowników i administratorów), prowadzenie dokumentacji i ewidencji prowadzonych projektów. Na wdrażane i serwisowane przyszłe projekty wnioskodawca ustalił dyb ofertowania, w zależności od rozmiarów projektu.

Ponadto w piśmie 1 dnia 28 kwietnia 2014 r. wnioskodawca uzupełnił przedstawione zdarzenie przyszłe poprzez wskazanie, ze nie prowadzi i nie prowadził w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych innej działalności pozarolniczej. Wnioskodawca wskazał również, ze zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarcze jest różny od wykonywanych w ramach umowy o pracę.

W związku z powyższym, wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem o prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w preferencyjnej" wysokości.

W opinii wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach ponieważ spełnia wszystkie kryteria: jest to jego pierwsza działalność gospodarcza, zakres czynności założonej działalności gospodarczej nie będzie pokrywał się z wykonywanymi na rzecz pracodawcy, a współpraca będzie się odbywała w trybie ofertowania.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, ca następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy u systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej m.in. zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać osoby, które:

1)

prowadza lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, u z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Powyższe oznacza, iż zakres czynności świadczonych na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy Przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy. Jeżeli zakres czynności świadczonych na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność choćby w części pokrywa się z czynnościami wykonywanymi uprzednio w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, warunek wynikający z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostaje spełniony skutkując zaistnieniem obowiązku opłacania składek od podstawy wymiaru nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalania kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca nie prowadzi i nie prowadził w okresie 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej innej działalności pozarolniczej. Ponadto, jak wskazał przedsiębiorca, zakres obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy był odmienny od czynności, które będą wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Zakład zaznacza, że wydając decyzję w trybie określonym art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie dokonuje porównania obowiązków wynikających z umowy o pracę i czynności świadczonych przez wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, w całości opierając się na wskazaniu przedsiębiorcy, iż czynności te są różne.

W konsekwencji, wnioskodawca pomimo świadczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług na rzecz byłego pracodawcy, jednakże odmiennych niż świadczone wcześniej w ramach stosunku pracy, jest uprawniony do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę Zakład uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 kwietnia 2014 r. w sprawie prawa przedsiębiorcy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w sytuacji wykonywania na rzecz byłego pracodawcy usług odmiennych ni z świadczone w ramach umowy o pracę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 październiku 1998 t. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sadu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzje lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl