WPI/200000/43/382/2014 - Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/382/2014 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie odnosząc się do stanowiska przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 24 marca 2014 r. przez Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczy pod firmą: (...) uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie obowiązku odprowadzania składek M ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ze względu na niewłaściwe wskazaną podstawę prawna oraz odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej potencjalnych obowiązków podmiotu trzeciego, z którym wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę: (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca poinformował, że prowadzi własna działalność gospodarczą i odprowadza z tego tytułu składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru. Poza działalnością wnioskodawca zamierza podjąć pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej-umowy zlecenia. Z tego tytułu zleceniodawca będzie odprowadzał składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przychody osiągane z tytułu umowy zlecenia będą większe niż zadeklarowana preferencyjna podstawa wymiaru składek. Rozpoczęcie opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności jest wcześniejsze niż zawarcie umowy zlecenia.

W powyższej sytuacji wnioskodawca uznał, iż zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca zwrócił się również o interpretację, czy w przypadku zawarcia umowy zlecenia, zleceniodawca będzie zobowiązany od odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne jeżeli wnioskodawca będzie zgłoszony do odprowadzania składek z tytułu prowadzonej działalności, a także czy na powyższa sytuację wpływa fakt. iż odprowadza on preferencyjne najniższe składki. Czy wysokość lej składki wpływa na umowę zlecenie jeżeli jest ona zawarta w późniejszym okresie.

Wnioskodawca nie przedstawił własnego stanowiska co do powyższych zagadnień.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek-świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku /. art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia I stycznia 2013 r. udzielenie indywidualnej interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne.

Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 2 i art. 12 ust. 1 tejże ustawy-obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, a dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ust. 4 tegoż artykułu,

Wnioskodawca wskazał, iż prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w kwocie nic niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, zamierza zawrzeć umowę zlecenia, z tytułu której będzie osiągał wynagrodzenie w kwocie wyższej ni/, deklarowana przez przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek. W rezultacie, wnioskodawca uznał, że jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczania społeczne z tytułu prowadzonej działalności.

Jednocześnie przedsiębiorca wskazał juko podstawę prawną powyższego stanowiska art. 9 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w opisanym zdarzeniu przyszłym nic będzie miał zastosowania.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca urnowe zlecenia - prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą-podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzanych pozarolniczą działalność. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu umowy zlecenia. Jeżeli osiągana przez zleceniobiorcę z tytułu wykonywanej umowy zlecenia podstawa wymiaru składek jest wyższa lub równa obowiązującej przedsiębiorcę podstawie wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności może on wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca będzie zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a w sytuacji gdy podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywanej umowy zlecenia będzie wyższa niż obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek z tytułu działalności gospodarcze; - może zmienić tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę. Zakład uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w kwestii istnieniu obowiązku odprowadzania przez składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ze względu na niewłaściwie wskazana podstawę prawną.

Jednocześnie należy zauważyć, ze powyżej cytowany przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje jednoznacznie, iż nie każda sprawa leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji w tym trybie. Art. 10 ust. 1 wyznacza podmiotowe granice jego stosowania wskazując, że wydana interpretacja może dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy wnioskodawcy będącego przedsiębiorca. W przedstawionym sianie faktycznym z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji wystąpiła osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która zamierza dodatkowo zawrzeć urnowe zlecenia, wnioskując o wydanie interpretacji w części dotyczącej obowiązków innego podmiotu tj. zleceniodawcy. W rezultacie powyższego brak jest podstaw do wydania interpretacji gdy wniosek złożony przez przedsiębiorcę dotyczy sfery uprawnień i obowiązków podmiotu trzeciego tj. w przedstawionym stanie faktycznym podmiotu, który zawrze z wnioskodawcą wskazana umowę zlecenia.

Biorąc powyższe pod uwagę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie odmówił wydania interpretacji w powyżej wskazanym zakresie.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sodu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl