WPI/200000/43/364/2021

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2021 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/364/2021

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 26 kwietnia 2021 r. przez przedsiębiorcę: Sp. z o.o. z uznaje za:

1.

prawidłowe w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym (ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) z tytułu zawartej umowy licencyjnej,

2.

prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy licencyjnej,

3.

odmawia wydania interpretacji indywidualnej w przedmiocie dotyczącym zgłaszania umowy licencyjnej na formularzu RUD.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 26 kwietnia 2021 r. Sp. z o.o. z (zwana dalej

"Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Stan faktyczny Przedsiębiorcy:

Wnioskodawca będący równocześnie licencjobiorcą jest spółką prawa handlowego, polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży informatycznej, specjalizuje się w kompleksowym tworzeniu rozwiązań informatycznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę specjalistów z branży IT. Głównym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest udzielanie licencji na programy komputerowe. Podstawą do realizacji zadań wnioskodawcy jest umowa o licencjonowanie praw autorskich z dnia (...) 2019 r. podpisana z mocą obowiązywania od (...) 2020 r. z osobą fizyczną będącą jednocześnie współwłaścicielem Spółki (wnioskodawcy). Umowa licencji została zawarta na okres dwóch lat z możliwością przedłużenia. W wyniku umowy wnioskodawca uzyskał prawo do następujących pól eksploatacji: do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programów komputerowych w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programach komputerowych, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała oraz rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programów komputerowych lub ich kopii (pola eksploatacji). Wnioskodawca uzyskał prawo do udzielenia sublicencji. Licencjodawca na moment podpisywania umowy nie prowadził jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie byt podatnikiem podatku VAT, a także nie był zatrudniony w tejże Spółce (wnioskodawcy).

Od 2020 r. licencjodawca wykonuje prace na rzecz wnioskodawcy w ramach

stosunku pracy na podstawie umowy o pracę i pełni funkcje kierownicze:

- organizuje prace zespołów programistów I przypisuje im zadania,

- nadzoruje pracę podległych mu pracowników w zakresie rozwoju produktów,

- nadzoruje pracę podległych mu pracowników w zakresie prawidłowego i szybkiego wsparcia technicznego dla potencjalnych i obecnych klientów,

- współpracuje z zatrudnionymi programistami przy testowaniu oprogramowania, współuczestniczy w naprawianiu błędów w programach,

- przechowuje i aktualizuje dokumentację - tworzy nowe zadania dla osoby odpowiedzialnej za sporządzanie dokumentacji technicznej,

- informuje Project Manager o funkcjonalnościach, na których zapotrzebowanie zgłaszają klienci,

- przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne w celu wyłonienia nowych programistów do pracy.

Licencjodawca jest autorem programów komputerowych, będących dziełem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231). Licencjodawca udziela licencji niewyłącznej do korzystania z programów komputerowych oraz z dokumentacji źródłowej w tym kodu źródłowego. Przedmiotem umowy licencji nie było stworzenie nowego dzieła lecz udostępnienie licencji do programów komputerowych już istniejących. W umowie zawarto, ze licencja dotyczy wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy wskazanych pól eksploatacji. Oprogramowanie stanowiące przedmiot udzielonej licencji nie zostało stworzone w ramach stosunku pracy, tylko przed zawarciem umowy o pracę.

Spółka w ramach uzyskanej licencji ma prawo do rozwoju produktu oraz prowadzi tzw. support czyli wsparcie techniczne użytkownika końcowego, licencjodawca nie przenosi na wnioskodawcę prawa do ingerowania w strukturę utworu. Po stronie wnioskodawcy leży prawo do udzielania sublicencji dalszym odbiorcom. Podkreślenia wymaga fakt, że bez ponoszenia opłat licencyjnych wnioskodawca nie miałby prawa do sublicencji produktów objętych licencją i nie prowadziłby takiej działalności.

Spółka na podstawie umowy licencji uzyskała prawo do sublicencjonowania produktów w zakresie których świadczy usługi Informatyczne, konfiguracyjne oraz rozwija produkt, tworząc nowe moduły oraz funkcje użytkowe według potrzeb zgłaszanych przez klientów. Pracownicy Spółki będący programistami poszukują nowych rozwiązań w zakresie rozwoju produktu, świadczą usługę supportu, a także wsparcia technicznego oraz poprawiają różnego rodzaju błędy. Zdarzają się również sytuacje, w których ostateczny klient nie wnosi żadnych uwag w zakresie podstawowej licencji i w takim przypadku licencja nie jest dostosowywana do jego potrzeb i jest tzw. licencją standardową.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231), wnioskodawca będący pracodawcą, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę, w przypadku stworzenia nowych modułów do programu programiści nie otrzymują honorariów autorskich. Rozwój produktu, tworzenie nowych modułów na programach będących własnością licencjodawcy wykonywanych przez pracowników wnioskodawcy stanowią własność wnioskodawcy (licencjobiorcy).

Z tytułu udzielenia licencji na majątkowe prawa autorskie do programów licencjodawcy przysługuje wynagrodzenie w relacji do przychodów ze sprzedaży jakie uzyska wnioskodawca w wyniku korzystania z licencji po zakończeniu każdego roku. Wynagrodzenie nie jest stałą kwotą lecz jest uzależnione od wielkości przychodów wnioskodawcy.

Wynagrodzenie płatne będzie po zakończeniu każdego roku najpóźniej do 31 marca.

Pytania Przedsiębiorcy:

1. Czy na podstawie art. 6 ust. 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, licencjodawca w związku z osiągnięciem wynagrodzenia z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z programów komputerowych podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu?

2. Czy zgodnie z art. 18 ust. 1, art. 20 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - wynagrodzenie osiągnięte przez osobę fizyczną (licencjodawcę) zatrudnioną w Spółce w trakcie trwania umowy licencji wchodzi w skład podstawy do ustalania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe w ramach przychodów osiągniętych ze stosunku pracy?

3. Czy wnioskodawca powinien zgłosić umowę licencyjną na formularzu RUD?

Wnioskodawca dokonał wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy licencyjnej dokonując jedynie potrącenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca powziął wątpliwość czy nie powinien dokonać również potrącenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Zdaniem wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu w zakresie zawartej umowy licencyjnej, licencjodawca nie będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym, a wynagrodzenie otrzymywane przez niego z tego tytułu nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także zdrowotne pomimo tego że od 2020 r. licencjodawca jest pracownikiem Spółki, a wypłata nastąpiła dopiero po zakończeniu roku. Wynagrodzenie za rok 2020 wypłacone 2021 r. Zdaniem wnioskodawcy przychody z zawartej umowy licencji należy traktować jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowa licencji została zawarta przed podpisaniem umowy o pracę z licencjodawcą. Przedmiotem umowy licencji nie było stworzenie nowego dzieła lecz udostępnienie licencji do programów komputerowych już istniejących. W umowie zawarto, że licencja dotyczy wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy wskazanych pól eksploatacji. Umowa nie przenosi prawa własności na Spółkę. Oprogramowanie stanowiące przedmiot udzielonej licencji nie zostało stworzone w ramach stosunku pracy, tylko przed zawarciem umowy o pracę. Wynagrodzenie otrzymywane przez licencjobiorcę będzie wynagrodzeniem z tytułu praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenie to nie będzie przychodem ze stosunku pracy, jak również nie będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Spółka w ramach umowy licencyjnej uzyskała możliwość sublicencjonowania produktu, jego przystosowywania, unowocześniania, rozwoju oraz kopiowania, rozpowszechniania, świadczenia supportu, wsparcia technicznego dla klienta ostatecznego. Licencjodawca jako osoba kierująca zespołem programistów uczestniczy w unowocześnianiu produktu, na które wcześniej udzieliła licencji. Jednakże każdy rozwój produktów, tworzenie nowych modułów wykonywanych przez pracowników wnioskodawcy stanowią własność wnioskodawcy. Pracodawca nie wypłaca z tego tytułu honorariów autorskich.

Z treści art. 6 ust. 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie wynika wprost jakoby osiągnięte przychody z praw majątkowych przez osobę fizyczną będąca twórcą programów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowiło podstawę do objęcia takiej osoby obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. W związku z powyższym zdaniem wnioskodawcy, jeżeli utwory nie zostały stworzone w ramach jednego z tytułów określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych to wynagrodzenie uzyskane przez licencjodawcę z tytułu przysługujących mu praw autorskich (wynagrodzenie z tytułu udzielonej licencji za korzystanie z programów) nie wskazują na podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, chorobowym a także wypadkowym.

Przytoczyć można interpretację indywidualną ZUS z dnia 8 marca 2019 r. (znak DI/100000/43/125/2019): "(...) W przypadku umowy licencyjnej zawartej z własnym pracodawcą o obowiązku ubezpieczeń decyduje przedmiot tej umowy. Jeżeli w umowie licencyjnej zawartej z pracownikiem postanowiono, że licencjodawca tylko udziela licencji na korzystanie z wynalazku, do którego przysługują mu prawa autorskie, to od należnego mu z tego tytułu wynagrodzenia nie ma obowiązku odprowadzania składek. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy nie został wykonany na zamówienie pracodawcy. Na podstawie zawartej umowy pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych, a jedynie uzyskuje prawo do korzystania z utworu (...)".

Kolejnym przykładem interpretacji indywidualnej jest interpretacja ZUS Nr WPI/200000/43/100/2019 z dnia 11 lutego 2019 r. 1. Stosownie do treści art. 6 ust. 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ¡Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.) licencjodawca w związku z osiągnięciem wynagrodzenia z tytułu udzielenia licencji na korzystanie z programów komputerowych nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu.

2. Stosownie do treści art. 18 ust. 1, art. 20 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - wynagrodzenie osiągnięte przez osobę fizyczną (licencjodawcę) zatrudnioną w Spółce w trakcie trwania umowy licencji nie wchodzi w skład podstawy do ustalania składek na ubezpieczenie emerytalne

1 rentowe, chorobowe i wypadkowe w ramach przychodów osiągniętych ze stosunku pracy.

3. Zdaniem wnioskodawcy umowa licencyjna nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne i została zawarta w 2019 r" zatem nie ma potrzeby zgłaszania tejże umowy na formularzu RUD, pomimo tego, że umowa nadal obowiązuje w roku 2021.

Analiza zdarzenia przyszłego w świetle stanu prawnego:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.). Ubezpieczeniom społecznym podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. W art. 6 ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zostały wymienione wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Powyższy katalog jest wyczerpujący i ma charakter zamknięty co oznacza, że do rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonym tym przepisem. Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy licencyjnej.

Powyższe oznacza, że osoba, z którą została zawarta, czy zostanie zawarta umowa licencyjna nie podlega ubezpieczeniom społecznym, bowiem samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wymienionym w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obowiązkowo natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowy zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami. Podlegają oni również obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu - art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczeniu wypadkowemu - art. 12 ust. 1 tejże ustawy.

Umowa licencyjna jak wskazano wyżej, nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wymienionym w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast w sytuacji zawarcia jej z własnym pracodawcą lub świadczenia na rzecz własnego pracodawcy o obowiązku ubezpieczeń społecznych decyduje przedmiot tej umowy. Jak wskazał Przedsiębiorca, przedmiotem umowy licencji nie było stworzenie nowego dzieła lecz udostępnienie licencji do programów komputerowych już istniejących, licencja dotyczy wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy wskazanych pól eksploatacji. Oprogramowanie stanowiące przedmiot udzielonej licencji nie zostało stworzone w ramach stosunku pracy, tylko przed zawarciem umowy o pracę. Zatem, należy zgodzić się ze stanowiskiem Przedsiębiorcy, że w zakresie tak zawartej umowy licencyjnej nie powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji, uznać należy za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym (ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu} z tytułu zawartej umowy licencyjnej.

Odpowiadając na drugie pytanie zadane przez Przedsiębiorcę, tj. czy wynagrodzenie osiągnięte przez osobę fizyczną (licencjodawcę) zatrudnioną w Spółce w trakcie trwania umowy licencji nie będzie wchodziło w skład podstawy do ustalania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe w ramach przychodów osiągniętych ze stosunku pracy, należy wyjaśnić:

Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1949). Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i ust. 2 w związku z art. 4 pkt 9 ww. ustawy oraz § 1 wskazanego rozporządzenia, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz, 1426 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych,

Natomiast zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1398 z późn. zm.), do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

W ocenie Przedsiębiorcy, wynagrodzenie osiągnięte przez osobę fizyczną (licencjodawcę) zatrudnioną w Spółce w trakcie trwania umowy licencji nie wchodzi w skład podstawy do ustalania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe w ramach przychodów osiągniętych ze stosunku pracy, ponieważ przychody z zawartej umowy licencji należy traktować jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowa licencji została zawarta przed podpisaniem umowy o pracę z licencjodawcą,

Z takim stanowiskiem Przedsiębiorcy należy się zgodzić.

W konsekwencji, uznać należy za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zawartej umowy licencyjnej. Zapis art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje jednoznacznie, że nie każda sprawa leżąca we właściwości organu jest możliwa do rozstrzygnięcia przez wydanie interpretacji w tym trybie. W konsekwencji, w przypadku, gdy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej, Zakład obowiązany jest odmówić wydania takiej interpretacji.

Zakład wydając interpretację nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa. Interpretacja indywidualna nie ma charakteru opinii prawnej, w której analizie poddać można dowolny przepis prawa czy zagadnienie, lecz jej zakres przedmiotowy jest ściśle określony.

Należy przypomnieć, że art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakreśla ramy przedmiotowe wydawania interpretacji indywidualnej, niewątpliwie poza zasięgiem działania powyższego przepisu są kwestie dotyczące składanych przez Przedsiębiorcę dokumentów zgłoszeniowych czy rozliczeniowych.

W konsekwencji powyższego Zakład odmawia wydania interpretacji indywidualnej

z przedmiocie dotyczącej zgłaszania umowy licencyjnej na formularzu RUD.

Stanowisko Zakładu:

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 26 kwietnia 2021 r., opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy jak w sentencji decyzji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl