WPI/200000/43/308/2022

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/308/2022

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 7 marca 2022 r. przez Przedsiębiorcę: z siedzibą w (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych i wyposażenia sklepu, w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 7 marca 2022 r. (...) z siedzibą w (...) (zwana dalej "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Stan faktyczny Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca działalność gospodarczą prowadzi od 1996 r. w zakresie handel, sprzedaż i, ul. (...) , na zasadach ogólnych (skala podatkowa).

W roku 2017 r. Wnioskodawczyni osiągnęła wiek emerytalny i przeszła na emeryturę prowadząc działalność, płacąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Od dnia (...) 2022 r. Przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą, co zostało ujawnione w rejestrze CEIDG.

Obecnie Przedsiębiorca nie płaci ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie zawieszenia działalność gospodarczej chciałaby zbyć środki trwałe: lokal, samochód, urządzenia chłodnicze.

Pytanie:

Czy po zmianie przepisów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego, począwszy od (...) 2022 r. podczas zawieszenia działalności gospodarczej, sprzedaż ww. środków trwałych i wyposażenia sklepu będzie zobligowana według nowych przepisów zapłacić składkę zdrowotną od dochodu, który powstałby ewentualnie ze sprzedaży tych środków trwałych.

Stanowisko Przedsiębiorcy:

W ocenie Przedsiębiorcy, mając na względzie regulacje prawne obowiązujące w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, w czasie zawieszenia przez Przedsiębiorcę działalności gospodarczej uzyskany z tego tytułu dochód, nie będzie stanowił podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (FUZ), a w konsekwencji nie będzie zobowiązana od tego uzyskanego dochodu opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub przepisów □ ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zgodnie natomiast z art. 81 ust. 2zd ww. ustawy, Ilekroć w ust. 2 i 2b-2zc jest mowa o przychodach I kosztach ich uzyskania w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to nie uwzględnia się w tych przychodach i kosztach ich uzyskania przychodów osiągniętych i kosztów poniesionych w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od dnia 2022 r. Przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą, co zostało ujawnione w rejestrze CEIDG. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej Przedsiębiorca chciałaby zbyć środki trwałe: lokal, samochód, urządzenia chłodnicze. Wątpliwości dotyczą kwestii, czy po zmianie przepisów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego, począwszy od (...) 2022 r. podczas zawieszenia działalności gospodarczej od dochodu ze sprzedaży środków trwałych i wyposażenia sklepu będzie należna składka na ubezpieczenie zdrowotne. W ocenie Przedsiębiorcy, w czasie zawieszenia działalności gospodarczej uzyskany ze sprzedaży dochód, nie będzie stanowił podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a w konsekwencji nie będzie obowiązku od tego dochodu opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zakład podziela stanowisko Przedsiębiorcy.

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 7 marca 2022 r. stan faktyczny, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa należy uznać za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych i wyposażenia sklepu, w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl