WPI/200000/43/264/2014 - Obowiązek odprowadzania za zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia syna składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach dotyczących zleceniobiorców a nie osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/264/2014 Obowiązek odprowadzania za zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia syna składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach dotyczących zleceniobiorców a nie osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 28 lutego 2014 r. przez Panią (...) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą: (...) w sprawie obowiązku odprowadzania za zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia syna składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach dotyczących zleceniobiorców a nie osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni poinformowała, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu i sprzedaży książek i rozważa zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia swojego syna, dla którego miałby to być jedyny tytuł do ubezpieczeń.

Umowa zlecenie miałaby obejmować wykonanie przez zleceniobiorcę następujących czynności: zapewnienie prawidłowego i nieprzerwanego działania strony internetowej firmy oraz bezpieczeństwa danych, przygotowanie i nadanie przesyłek w systemie sprzedaży wysyłkowej i dostarczenie dokumentów do biura księgowego.

Wnioskodawczyni poinformowała, iż obecnie syn zamieszkuje w innym miejscu, jednak nosi się z zamiarem przeprowadzki do domu rodzinnego, którego oboje są współwłaścicielami. Dom podzielony jest na dwie kondygnacje, z których wnioskodawczyni zajmuje jedną, a syn zajmie drugą, stanowiącą odrębne, samodzielne mieszkanie. Wnioskodawczyni poinformowała również, iż nie będą prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego tzn. każde z nich ma i będzie mieć swój odrębny budżet, dokonywać zakupów na własne potrzeby, prowadzić swoje własne gospodarstwo i samodzielnie załatwiać swoje codzienne sprawy związane z prowadzeniem domu.

W związku z powyższym wnioskodawczyni powzięła wątpliwość czy w przedstawionej sytuacji syn powinien podlegać składkom ZUS jako współpracownik czy tez składki należy odprowadzić w wysokości odpowiadającej wysokości umowy zlecenia.

Zdaniem wnioskodawczyni, składki powinny zostać odprowadzone od wysokości odpowiadającej wysokości umowy zlecenia, gdyż syn nie będzie współpracownikiem, ani nic będzie pomiędzy nimi stosunku pracy ani nie będą prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego.

Jako potwierdzenie przywołanego stanowiska wnioskodawczyni powołała informację uzyskaną telefonicznie z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS oraz decyzję - interpretację indywidualną wydaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Lublinie w dniu 3 stycznia 2013 r. (znak: WPI/200000/451/1499/2012).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku ubezpieczeń społecznych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami lub osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 8 ust. 2 powołanej ustawy - jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Natomiast stosownie do ustępu 11 powyższego artykułu, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Jednocześnie stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 tejże ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące. Umowa zlecenia jest umową regulowaną przez przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), odmienną w swej charakterystyce prawnej od umowy o pracę.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawczyni zamierza zatrudnić syna na podstawie umowy zlecenia, zatem taka osoba dla celów ubezpieczeń społecznych nie będzie traktowana jako osoba współpracująca. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, nawet jeżeli spełnia kryteria określone dla osób współpracujących (tekst jedn.: przykładowo prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego), podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, bowiem w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do zleceniobiorców brak jest przepisu analogicznego do zawartej w art. 8 ust. 2 tej ustawy regulacji dotyczącej pracowników, a wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi odrębny, od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż wnioskodawczym w związku z zatrudnieniem syna na podstawie umowy zlecenia będzie zobowiązana do opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach dotyczących zleceniobiorców a nie osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko wnioskodawczyni w przedstawionym powyżej zakresie za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl