WPI/200000/43/196/2016 - Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przyznanej pracownikowi w formie bezzwrotnej pieniężnej zapomogi z firmowych środków obrotowych z tytułu długotrwałej choroby.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/196/2016 Uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przyznanej pracownikowi w formie bezzwrotnej pieniężnej zapomogi z firmowych środków obrotowych z tytułu długotrwałej choroby.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy: (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16 lutego 2016 r. i uzupełnionym w dniu 1 marca 2016 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przyznanej pracownikowi w formie bezzwrotnej pieniężnej zapomogi z firmowych środków obrotowych z tytułu długotrwałej choroby na podstawie § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony w dniu 1 marca 2016 r.

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego poinformował, że pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie w którym według opinii lekarza pracownik doznał trwałego uszkodzenia ciała i po długotrwałym leczeniu i rehabilitacji został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego. Pracodawca chce sfinansować częściowo koszty operacji pracownika i dalszego leczenia chce udzielić zapomogi z tytułu długotrwałej choroby w formie pieniężnej z firmowych środków obrotowych.

Wnioskodawca przedstawi! własne stanowisko w sprawie.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 z dnia 29 grudnia 2015 r.) § 2 punkt 22 - Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody - "zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby".

Pracodawca jest na stanowisku, zapomoga udzielona pracownikowi ze środków obrotowych na operację w związku z długotrwałą chorobą pracownika zalicza się do przychodu z wyżej wymienionego paragrafu, co jest podstawą do zwolnienia z konieczności naliczenia i odprowadzenia składek.

Wnioskodawca wnosi zatem o zajęcie stanowiska czy sytuacja opisana wyżej jest zgodna z obowiązującym prawem.

W dniu 17 lutego 2016 r. Oddział wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji poprzez doprecyzowanie opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wskazanie, czy przyznana pracownikowi zapomoga w formie pieniężnej z firmowych środków obrotowych z tytułu długotrwałej choroby, będzie przychodem ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

W dniu 1 marca 2016 r. Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie Oddziału wyjaśnił, że przyznana pracownikowi zapomoga w formie pieniężnej z firmowych środków obrotowych jest bezzwrotną zapomogą z tytułu długotrwałej choroby i nie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl stosownych przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto stosownie do art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Zakład wskazuje ponadto, iż z brzmienia art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika ograniczenie w tematyce, w której jest zobowiązany wypowiedzieć się za pośrednictwem pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uniemożliwiające potwierdzenie w tym trybie przez organ dokonanej kwalifikacji przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględniając powyższe, Zakład dokonał interpretacji przepisów ubezpieczeniowych opierając się na zawartej w treści wniosku informacji w powyższym zakresie.

Katalog przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe określony we wskazanym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zawiera w § 2 ust. 1 pkt 22 zapis, iż podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 16 lutego 2016 r., uzupełnionego w dniu 1 marca 2016 r. stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca chce udzielić bezzwrotnej pieniężnej zapomogi z firmowych środków obrotowych pracownikowi z tytułu długotrwałej choroby. Jak wskazał Wnioskodawca wypłacona zapomoga nie jest przychodem pracownika ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż wypłacona pracownikowi bezzwrotna pieniężna zapomoga z firmowych środków obrotowych nie zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wyłączenia przewidziane w § 2 powyższego rozporządzenia mogą dotyczyć tylko należności, które zostały uznane za przychody ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro przedmiotowe świadczenie w opinii Wnioskodawcy nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, to nie istnieje z tego tytułu obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2016 r., uzupełnionego w dniu 1 marca 2016 r. w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przyznanej pracownikowi w formie bezzwrotnej pieniężnej zapomogi z firmowych środków obrotowych z tytułu długotrwałej choroby na podstawie § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl