WPI/200000/43/144/2022

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 marca 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/144/2022

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 31 stycznia 2022 r. przez (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy kontraktu menadżerskiego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 31 stycznia 2022 r. (zwana dalej: (...) "Przedsiębiorcą") reprezentowana przez doradcę podatkowego (...) wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwany dalej: "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Zgodnie z art. 34 ust. 7 ustawy z 6 marca 2018 r., - Prawo przedsiębiorców jeśli wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji nie spełnia wymogów określonych w ust. 1,3,4 lub 6 wzywa się Przedsiębiorcą (...) do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. Jeżeli braki nie zostaną usunięte w tym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia. 14 lutego 2022 r. Zakład wezwał Przedsiębiorcę pod rygorem pozostawienia złożonego 31 stycznia 2022 r. wniosku a indywidualną interpretację bez rozpatrzenia, zgodnie z art. 34 ust. 7 w związku z art. 34 ust. 3 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, do jego uzupełnienia poprzez wskazanie: * czy z tytułu kontraktu menadżerskiego podstawa wymiaru składek jest równa lub wyższa od podstawy z tytułu działalności gospodarczej, ustalonej co najmniej od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Wezwanie zostało doręczone 15 lutego 2022 r. Przedsiębiorca w terminie ustawowym 7 dni od dnia odebrania wezwania udzielił odpowiedzi, poprzez stwierdzenie, że z tytułu kontraktu menadżerskiego podstawa wymiaru składek jest wyższa od podstawy obliczanej jak dla tytułu z działalności gospodarczej ustalonej co najmniej od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Opis zaistniałego stanu faktycznego Przedsiębiorcy:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła umowę o kontrakt menadżerski z osobą, która do końca 2021 r. była jej pracownikiem (dalej: Menadżer) - stosunek pracy ustał i obecnie (od 1 stycznia 2022 r) Przedsiębiorcę z Menadżerem wiąże tylko kontrakt menadżerski.

Jednocześnie Menadżer prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej, przy czym co podkreśla Przedsiębiorca nie jest to spółka powiązana z Przedsiębiorcą.

Menadżer będzie wykonywał swoje obowiązki wynikające z kontraktu menadżerskiego odrębnie od prowadzanej przez siebie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, co wynika z obowiązku osobistego świadczenia - jest to bezwzględny warunek kontraktu z Menadżerem. Zatem Menadżer nie będzie uprawniony do wykonywania kontraktu w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej.

Przedsiębiorca informuje, że Menadżer jest objęty składkami na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej.

Przedsiębiorca powziął wątpliwości, czy w związku z tym iż tytułem dla podleganiu obowiązkom ubezpieczeń społecznych Menadżera jest działalność gospodarcza, to czy na Przedsiębiorcy ciążą obowiązki płatnika z tytułu wypłat związanych z umową o kontrakt menadżerski z Menadżerem.

Stanowisko Przedsiębiorcy:

W ocenie Przedsiębiorcy nie ciążą na nim obowiązki płatnika w związku z wypłatami dokonywanymi na podstawie kontraktu menadżerskiego Menadżerowi, który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i w związku z tym podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu.

W ocenie Przedsiębiorcy w przedstawionym stanie faktycznym, nie ciążą na nim obowiązki płatnika z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia wypłacanego Menadżerowi na podstawie kontraktu menadżerskiego. Przedsiębiorca uważa, że kluczowe dla niniejszej sprawy są przepisy dotyczące tytułów do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi oraz przepisy dotyczące zagadnienia zbiegu tytułów do ubezpieczenia, które w niniejszej sprawie znajdą zastosowanie.

Jak wynika z art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa) (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423), podmiotami obowiązkowo podlegającymi ubezpieczeniom społecznym są m.in:

1.

Pracownicy (ust 1 pkt 1 powołanego przepisu),

2.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (ust 1 pkt 4 powołanego przepisu),

3.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (ust 1 pkt 5).

Jak wynika natomiast z art. 4 pkt 2 powołanej ustawy, płatnikiem z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wskazane powyżej w pkt 1 i 2 jest co do zasady podmiot wypłacający wynagrodzenia ze wskazanych powyżej tytułów

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, poza wystąpieniem samoistnego tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, zobowiązanym do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne jest osoba prowadząca działalność. Niemniej jednak w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z powstaniem dwóch tytułu do objęcia Menadżera obowiązkowymi składkami ubezpieczeń społecznych. Kontrakt menadżerski stanowi umowę nienazwaną, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Zatem w zakresie ubezpieczeń społecznych powstanie tytuł, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy, ca obligowałoby Przedsiębiorcę do występowania w roli płatnika składek. Przedsiębiorca jeszcze raz podkreśla, że obecnie z Menadżerem nie wiąże go stosunek pracy. Należy jednak podkreślić, że Menadżer jest także osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, kontrakt menażerski nie będzie wykonywany w jej ramach, co wypełnia przesłanki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy.

W ocenie Przedsiębiorcy mamy tu do czynienia ze zbiegiem tytułów do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zastosowanie znajdzie przepis art. 9 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym: Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 i 10, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń, z zastrzeżeniem ust. 2c i 7.

Jak wynika z powołanego przepisu, w przypadku zbiegu tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych m.in z tytułów wskazanych w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy, które w ocenie Przedsiębiorcy należy brać pod uwagę w niniejszym stanie faktycznym, należy brać pod uwagę tytuł, który powstał najwcześniej.

W ocenie Przedsiębiorcy oznacza to, że w przypadku Menadżera wykonującego obowiązki na podstawie kontraktu menażerskiego, który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i w związku z jej prowadzeniem podlega obowiązkowym ubezpieczeniom, obowiązki związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi należy rozpatrywać zgodnie z regulacjami powołanego art. 9 ust. 2 ustawy. Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Artykuł 6 ust. 1 tej ustawy wskazuje katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

W tym miejscu należy wskazać, iż co do zasady umowa kontrakt menedżerski jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.) dotyczące zlecenia. Osoba z którą zawarto kontrakt menedżerski, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania kontraktu menadżerskiego do dnia jego rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne, o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 (tj. wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu umowy zlecenia.

Reasumując, w sytuacji przedstawionej w opisie stanu faktycznego złożonego wniosku osoba, z którą Wnioskodawca zawarł umowę kontrakt menadżerski nie wykonywany w ramach działalności gospodarczej, uzyskująca oprócz przychodu z tytułu zawartej umowy również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, mająca podstawę wymiaru składek z tytułu kontraktu menadżerskiego wyższą niż obowiązująca tę osobę najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, miała możliwość dokonania wyboru tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Zatem, w sytuacji gdy Menadżer będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej - po stronie Wnioskodawcy brak będzie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy o świadczenie usług w ramach kontraktu menadżerskiego.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o świadczenie usług - kontrakt menadżerski zawartej z osobą prowadzącą jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe.

Jednocześnie Zakład informuje, iż zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji indywidualnej, nie jest prawnie dopuszczalne, aby Zakład w niniejszej decyzji odniósł się do obowiązków o charakterze publicznoprawnym Menadżera pełniącego funkcję płatnika składek na własne ubezpieczenia społeczne jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.

Stanowisko Zakładu:

W konsekwencji uwzględniając przedstawiony opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy kontraktu menadżerskiego.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl