WPI/200000/43/1428/2014 - Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1428/2014 Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 2 grudnia 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) reprezentowanego przez (...) z Kancelarii Podatkowej w (...) przedmiocie zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) reprezentowanego przez (...) z Kancelarii Podatkowej (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych: pozarolniczej działalności - jako wspólnik spółki jawnej, pozarolniczej działalności gospodarczej w zbiegu z uzyskaniem uprawnień do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wnioskodawca przedstawił opis stanu faktycznego.

Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Od tego też dnia wnioskodawca podlega ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W styczniu 2003 r. spółka cywilna przekształciła się w spółkę jawną. Od tego czasu wnioskodawca podlega ubezpieczeniu społecznemu jako wspólnik spółki jawnej. Od (...) 10.2012 r. wnioskodawca prowadzi również działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, w formie spółki cywilnej. Wnioskodawca wskazał, że stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń, z tytułu działalności w spółce cywilnej opłaca jedynie składkę zdrowotną, jako że obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia społecznego jest prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki jawnej (art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Wnioskodawca poinformował, że decyzją z dnia 04.2014 r. przyznana mu została na okres od (...) 03.2014 r. do (...) 10.2015 r. renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy z chwilą nabycia praw do renty podlega w dalszym ciągu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, a tym samym czy w dalszym ciągu powinien opłacać składki na ubezpieczenia emerytalnej rentowe i wypadkowe w związku z art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy z chwilą nabycia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu i w związku z tym powinien się wyrejestrować z ubezpieczeń.

Wnioskodawca wywodzi swoje stanowisko z brzmienia art. 9 ust. 2, ust. 3 i ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zdaniem wnioskodawcy mimo, że art. 9 ust. 4c ustawy mówi, że osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, które mają ustalone prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu do czasu ustalenia prawa do emerytury, wg. jego oceny w przypadku wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania, gdyż nie ta działalność gospodarcza jest dla wnioskodawcy tytułem do ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczenia, ubezpieczeniu podlega się z tytułu, który powstał najwcześniej. Wnioskodawca cytuje brzmienie art. 9 ust. 3, który mówi, że osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej obowiązkowo podlega ubezpieczeniu tylko z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności. A zatem, w ocenie wnioskodawcy, bez wątpienia obowiązkowym dla wnioskodawcy tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia jest działalność gospodarcza, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy (bowiem tytuł ten powstał najwcześniej i jest to wybrany przez wnioskodawcę rodzaj działalności). W ocenie wnioskodawcy skoro zaś bycie wspólnikiem spółki jawnej wymusza obowiązkowe ubezpieczenie, a nie działalność o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, stad też w opinii wnioskodawcy nie może być zastosowana. Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 9 ust. 5, mając ustalone prawo do renty ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym może podlegać jedynie dobrowolnie, a nie obowiązkowo.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.)

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy powołanej powyżej obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: (...)

5) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nim współpracującymi; (...)

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych "za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:

1.

Osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej i innych przepisów szczególnych;

2.

Twórcę i artystę;

3.

Osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

a)

W rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b)

Z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;

4.

wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;

5.

osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Sytuację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych reguluje art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powołanej powyżej.

Zgodnie z art. 9 ust. 4c osoby prowadzące pozarolniczą działalność, o której mowa art. 8 ust. 6 pkt 1, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Oddział wyjaśnia, że w sytuacji gdy dana osoba ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, a także prowadzi jednocześnie inną pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (np. osoba jest wspólnikiem w spółce jawnej) od 1 stycznia 2008 r. będzie obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (zmiana wprowadzona przez przepis art. 8 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. nr 115 poz. 791).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że jest wspólnikiem w spółce jawnej, prowadzi również działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG w formie spółki cywilnej i została mu przyznana renta okresowa z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 14 marca 2014 r. do 31 października 2015 r. Wnioskodawca dotychczas podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej jako wspólnik spółki jawnej w zbiegu z pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy obecnie, z chwilą nabycia praw do renty podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w świetle art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych?

W jego ocenie będzie w dalszym ciągu podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu posiadania statusu wspólnika w spółce jawnej, nawet po uzyskaniu praw do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Oddział wskazuje, że takie stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Zgodnie z argumentacją przytoczoną powyżej w uzasadnieniu decyzji w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego: pozarolniczej działalności gospodarczej, innej działalności pozarolniczej (w opisanej sytuacji posiadanie statusu wspólnika w spółce jawnej) oraz w sytuacji równoczesnego uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, wnioskodawca będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Mając na uwadze Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl