WPI/200000/43/1387/2015 - Brak obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących prace pod ziemią (prace górnicze) do czasu uzyskania przez nich prawa do emerytury pomostowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1387/2015 Brak obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących prace pod ziemią (prace górnicze) do czasu uzyskania przez nich prawa do emerytury pomostowej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze. an.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 grudnia 2015 r. przez przedsiębiorcę (...) z siedzibą w (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących prace pod ziemią-prace górnicze w rozumieniu art. 50c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z późn. zm.) do czasu uzyskania przez nich prawa do emerytury pomostowej.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca przedstawił opis stanu faktycznego:

Wnioskodawca wskazał, że jest wpisany przez Sąd Rejonowy w (...) X Wydział Gospodarczy pod numerem KRS (...) i od początku swojej działalności ukierunkowany był na sprzedaż urządzeń dla górnictwa. Wnioskodawca wskazał, że podczas wieloletniej działalności na rynku firma wraz z rozwojem zwiększyła zakres swojej oferty. Obecnie (...) oferuje kompleksową obsługę górnictwa od dostaw materiałów i urządzeń poprzez remonty i serwis eksploatacyjny do opracowywania nowych rozwiązań technicznych. W związku z powyższym spółka zatrudnia pracowników wykonujących prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227). Za pracowników wykonujących prace ww. Spółka odprowadza na bieżąco składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy, prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) nie zostały wymienione ani w wykazie prac o szczególnych warunkach ani w wykazie prac o szczególnym charakterze, stanowiących załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych. W konsekwencji, w ocenie wnioskodawcy za pracowników wykonujących takie prace nie powinna być odprowadzana na bieżąco składka na Fundusz Emerytur Pomostowych. Wnioskodawca stwierdził, że nie powinien wykazywać pracowników wykonujących prace górnicze w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a stanowisk pracy, na których ta praca jest wykonywana - nie powinien umieszczać w wykazie stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Składki na FEP (w ocenie wnioskodawcy) powinny być odprowadzane wyłącznie za pracowników wykonujących prace wymienione w wykazach stanowiących załączniki do ustawy o emeryturach pomostowych (na przykład wykonujących prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali lub ich wzbogacaniu).

W konsekwencji w wykazach i ewidencjach prowadzonych przez płatników powinny być uwzględniane wyłącznie stanowiska i pracownicy związani z wykonywaniem prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wnioskodawca wskazuje, iż pracownik wykonujący prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, nabywa prawo do emerytury pomostowej na warunkach określonych w art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych. W ocenie wnioskodawcy przyznanie pracownikowi wykonującemu prace górnicze emerytury pomostowej na podstawie art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych rodzi obowiązek opłacenia składek na FEP za okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, nie wcześniej jednak niż za okres od 1 stycznia 2010 r.

Wnioskodawca wskazał, że obowiązek ten ciąży na płatniku zaś opłacanie składek na FEP następuje w tym przypadku jednorazowo w odpowiednich terminach miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ustalenie prawa do emerytury pomostowej. Wnioskodawca wskazał, że kwestie te regulują przepisy art. 35 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych oraz art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 2008 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) (...) Płatnik składek jest zobowiązany do opłacenia składek na FEP za pracownika wykonującego prace górnicze, który uzyskał prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 11 za okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, nie wcześniej niż za okres od 1 stycznia 2010 r. (...) (art. 35 ust. 3) (...).

Reasumując wnioskodawca zaznacza, że praca górnicza nie została wymieniona w którymkolwiek z załączników do ustawy o emeryturach pomostowych, zatem nie stanowi ona pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy. Wnioskodawca stwierdził, że z tego względu nie jest zobowiązany do opłacania na bieżąco składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wnioskodawca w petitum wniosku zwrócił się o wydanie interpretacji w przedmiotowej sprawie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto zgodnie z art. 83 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Zakres przedmiotowy wydawania pisemnych interpretacji został ściśle określony przez ustawodawcę i w związku z tym w oparciu o wyżej przytoczone przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wydać decyzji interpretacyjnej we wskazanej we wniosku sprawie dotyczącej.

Na podstawie powołanego powyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do udzielenia pisemnej interpretacji w formie decyzji administracyjnej m.in. w sprawie obowiązku świadczenia przez przedsiębiorcę składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wynikają z przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 965 z późn. zm.)

W myśl ar. 35 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych płatnik składek jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracownika wykonującego prace górnicze, który uzyskał prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 11, za okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w art. 50c z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z późn. zm.), nie wcześniej jednak niż za okres od 1 stycznia 2010 r.

Zgodnie z art. 11 powyższej ustawy - pracownik wykonujący prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który spełnia warunki do uzyskania prawa do emerytury pomostowej, nabywa prawo do emerytury pomostowej, jeżeli osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn oraz ma okres pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat.

Jak słusznie wskazał wnioskodawca, prace górnicze, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie zostały wymienione ani w wykazie prac w szczególnych warunkach ani w wykazie prac o szczególnym charakterze, stanowiący załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych.

W konsekwencji za pracowników wykonujących takie prace nie jest odprowadzana na bieżąco składka na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Należy jednakże zaznaczyć, że płatnik składek będzie zobowiązany do opłacenia składek na FEP za pracownika wykonującego prace górnicze, za okres wykonywania prac, o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach i rentach z FUS, nie wcześniej jednak niż za okres od 1 stycznia 2010 r., wówczas gdy pracownik ten uzyska prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 11 ustawy o emeryturach pomostowych. Obowiązek ten ciąży na płatniku, a opłacenie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych następuje w tym przypadku jednorazowo w odpowiednich terminach miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ustalenie prawa do emerytury.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 4 grudnia 2015 r. w sprawie braku obowiązku odprowadzania na bieżąco składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących prace pod ziemią - prace górnicze w rozumieniu art. 50c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 748 z późn. zm.) do czasu uzyskania przez nich prawa do emerytury pomostowej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl