WPI/200000/43/135/2016 - Podwójna składka na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie wolnego zawodu oraz z tytułu bycia wspólnikiem spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/135/2016 Podwójna składka na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie wolnego zawodu oraz z tytułu bycia wspólnikiem spółki cywilnej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku złożonym w dniu 2 lutego 2016 r. i uzupełnionym w dniu 18 lutego 2016 r. przez przedsiębiorcę: Pana (...) w sprawie obowiązku opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie wolnego zawodu oraz z tytułu bycia wspólnikiem spółki cywilnej.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek o wydanie pisemnej interpretacji został uzupełniony w dniu 18 lutego 2016 r.

W przedstawionym we wniosku wyczerpującym opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wymienił:

1)

Osiąga przychody z następujących źródeł: umowa o pracę, emerytura i działalność gospodarcza.

2)

Składki na ubezpieczenie zdrowotne są opłacane z tytułu wszystkich źródeł przychodów.

3)

Z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawca opłaca jedną składkę zdrowotną na ubezpieczenie zdrowotne, w ustalonej wysokości.

4)

Z tytułu prowadzonych usług medycznych i działalności gastronomicznej w ramach zakresu rzeczowego działalności spółki zgodnie z umową i wpisem do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawca odprowadza jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne i taki stan rzeczy trwa do dzisiaj.

5)

Z dniem (...) 2015 r. z zakresu działalności w ramach umowy spółki zostały wykreślone usługi medyczne z powodu złego stanu zdrowia Wnioskodawcy.

6)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest nadal jako jedna składka wspólnika spółki.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca, jak wspomniał w opisie stanu faktycznego osiąga przychody z trzech źródeł. Problemem pozostał przychód z tytułu działalności gospodarczej składającej się z dwóch źródeł: usług medycznych i działalności gospodarczej, które to przychody określone są jako rodzaje działalności gospodarczej prowadzonej w formie jednej rodzinnej spółki cywilnej. Nie jest prowadzona oddzielna działalność gospodarcza - usługi medyczne jako oddzielny podmiot gospodarczy z odrębnym REGONEM i oddzielnie działalność gastronomiczna z oddzielnym REGONEM. Przychody z tych dwóch rodzajów działalności są zgodne z umową spółki cywilnej, wpisem do ewidencji działalności gospodarczej i decyzją GUS o nadaniu numeru REGON. Nie ma żadnych przeciwskazań wynikających z przepisów prawa, żeby w ramach jednego podmiotu gospodarczego prowadzić usługi medyczne i działalność gastronomiczną. Tak więc stanowisko Wnioskodawcy jest następujące: zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, tekst jedn.: Dz. U. z 29 kwietnia 2015 r., poz. 581) nie ma obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne od dwóch źródeł przychodów w ramach jednej spółki cywilnej (REGON.).

Wnioskodawca wnosi zatem o wydanie stosownej interpretacji w opisanej sprawie zgodnej z linią interpretacyjną w tym zakresie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Ponadto Zakład zaznacza, iż nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c powyższej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoby prowadzące działalność pozarolniczą, uzyskujące przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności, opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego rodzaju działalności. W ustawie zdefiniowano pojęcie "rodzaj działalności". Stosownie do art. 82 ust. 5 ustawy, rodzajami działalności są:

* działalność gospodarcza prowadzona w ramach spółki cywilnej,

* działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

* działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,

* działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,

* działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,

* wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,

* wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

* wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* inna niż określona wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Powyższe oznacza, że składkę należy odprowadzać oddzielnie od każdego z wymienionych wyżej rodzajów działalności, a także od każdej spółki, nawet jeśli są to spółki tego samego rodzaju.

Odrębną podstawę do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi wykonywanie wolnego zawodu w ramach prowadzonej działalności oraz prowadzenie innej działalności niż np. wolny zawód na podstawie odrębnych przepisów. Oznacza to, że osoba posiadająca jeden wpis do ewidencji, z którego wynika, że jednocześnie wykonuje wolny zawód i prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie jest obowiązana do zapłacenia dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Tym samym, wykonując zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej oraz dodatkowo będąc wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność gastronomiczną, nawet jeżeli obie formy działalności wynikają z jednego wpisu do ewidencji i są zarejestrowane pod jednym numerem REGON jest obowiązek opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia stanu faktycznego.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl