WPI/200000/43/128/2015 - Składki na ubezpieczenie społeczne w przypadku podlegania ustawodawstwu brytyjskiemu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/128/2015 Składki na ubezpieczenie społeczne w przypadku podlegania ustawodawstwu brytyjskiemu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1908 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 28 stycznia 2015 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji, gdy właściwym ustawodawstwem jest ustawodawstwo brytyjskie.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony w imieniu wnioskodawcy przez pełnomocnika (...) pismem z. dnia 11 lutego 2015 r. (wpływ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) w dniu 12 lutego 2015 r.) oraz pismem złożonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w dniu 23 lutego 2015 r.

Wnioskodawca wskazał, iż wniosek ma na celu uzyskanie rozstrzygnięcia w przedmiocie ustalenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji, gdy właściwym dla przedsiębiorcy jest ustawodawstwo brytyjskie.

Wnioskodawca poinformował, że prowadzi działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii i tam jest jego miejsce zamieszkania i miejsce gdzie reguluje wszelkie należności wobec brytyjskiego systemu ubezpieczeń, a ponadto od września 2014 r. prowadzi również działalność gospodarczą w Polsce. Jako podstawę prawna przedsiębiorca wskazał na art. 13 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U.UE.L nr 166 poz. 1 z dnia 30 kwietnia 2004 r.).

Pismem z dnia 11 lutego 2015 r. wnioskodawca uzupełnił wniosek wskazując, że mieszka i prowadzi działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii od kilku lat, jak również opłaca tam podatki i wszystkie ubezpieczenia przewidziane w ustawodawstwie brytyjskim, a wszelkie zobowiązania pieniężne są regulowane wobec brytyjskiego systemu podatkowego. W Wielkiej Brytanii jest jego stale miejsce zamieszkania, a właściwym dla wnioskodawcy ustawodawstwem gdzie mieszka i pracuje jest ustawodawstwo brytyjskie, czego potwierdzeniem może być załączony do wniosku certyfikat "Al Certificate concerning the Social Security Legislation whicb applied the holder".

Od dnia września 2018 r. wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą również, w Polsce i tu także reguluje wszelkie zobowiązania wobec polskiego systemu podatkowego wynikające z prowadzonej na terenie Polski działalności gospodarczej. Wnioskodawca opłaca również wszelkie ubezpieczenia od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej wobec Zakładu Ubezpieczeń w Polsce, co jego zdaniem jest sprzeczne z europejskim prawem art. 13 ust. 3 rozporządzenia parlamentu Europejskiego i rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 11 ust. 1 osoby, do których stosuje się ww. rozporządzenia podlegają ustawodawstwu tylko jednego Państwa Członkowskiego. W konsekwencji, wnioskodawca wnioskuje o potwierdzenie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od momentu rozpoczęcia jej, gdyż w tej sytuacji właściwym ustawodawstwem jest ustawodawstwo brytyjskie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wy danie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez, przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto w myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w trybie wydania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dokonuje rozstrzygnięcia kwestii ustalenia obowiązującego wnioskodawcę ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, dlatego też w sprawach, w których wnioskodawca podejmuje aktywność zawodową na terenie dwóch Państw Członkowskich UE elementem niezbędnym dla rozstrzygnięcia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy jest wskazanie przez wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego jakiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego podlega.

Należy zaznaczyć ponadto, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, opierając się jedynie na treści przedstawionego opisu stanu taktycznego. Wydając pisemną interpretacje Zakład przyjmuje wiec jako prawdziwe złożone przez przedsiębiorcę oświadczenie, zwracając jednocześnie uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym na terytorium Polski regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W świetle art. 6 ust. 1 pkt 5 tej ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.

Kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w stosunku do osób migrujących od maja 2010 r. reguluje zasadniczo w stosunku do Państw Członkowskich Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz.UE.L Nr 166 poz. 1 z dnia 30 kwietnia 2004 r. z późn. zm.) oraz rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonania rozporządzenia nr 883/2004 (Dz.Urz.UE L. Nr 284 poz. 1 z dnia 30 października 2009 r. z późn. zm.). Osoby, do których zastosowanie mają powołane powyżej rozporządzenia podlegają ustawodawstwu tylko jednego Państwa Członkowskiego. Zasada podlegania ustawodawstwu jednego Państwa Członkowskiego oznacza że w danym momencie można być ubezpieczonym tylko w jednym Państwie Członkowskim.

W stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie zamieszkuje, a ponadto rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Ponadto w treści wniosku przedsiębiorca oświadczył, iż jego właściwym ustawodawstwem jest ustawodawstwo brytyjskie, potwierdzeniem czego może być załączony dokument Al wydany przez brytyjski organ zabezpieczenia społecznego, W konsekwencji, z chwilą ustalenia dla niego ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego innego tuż polskie, wnioskodawca nie podlega przepisom ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 i 3 lit. d reguluje zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Podleganie osób prowadzących pozarolniczą działalność ubezpieczeniom społecznym wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z informacji zawartej w opisie stanu faktycznego odnoszącej się do ustalonego ustawodawstwa brytyjskiego wynika. iż wnioskodawca nie podlega polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego tj. ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, zatem nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji z dnia 6 stycznia 2015 r. uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2015 r. - w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w sytuacji gdy właściwym ustawodawstwem jest ustawodawstwo brytyjskie - uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez te jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl