WPI/200000/43/1125/2015 - Brak obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy o przeniesienie praw autorskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1125/2015 Brak obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy o przeniesienie praw autorskich.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 6 października 2015 r. przez (...) w sprawie braku obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu opisanej we wniosku umowy o przeniesienie praw autorskich.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) reprezentowanego przez pełnomocnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 października 2015 r. (wpływ do Oddziału w dniu 20 października 2015 r.).

Wnioskodawca poinformował, że do końca lipca 2015 r. zatrudniał pracownika na podstawie umowy o pracę na stanowisku Specjalista (...). Do jego obowiązków należało m.in.: obsługa systemu informatycznego (...), opracowywanie dokumentacji i grafik w terminie, przygotowanie plików do druku, weryfikacja poprawności plików przesianych przez klienta, przekazywanie plików do drukarni, wykonywanie wzorów kolorystycznych, kalibracja urządzeń na stanowisku, współpraca w wykonywaniu instrukcji montażu, modyfikacja projektów-graficznych, archiwizacja materiałów graficznych.

Od dnia sierpnia 2015 r. pracownik został zatrudniony przez wnioskodawcę na stanowisku programisty komputerowego. Do jego obowiązków należy m.in. koordynowanie działań związanych z pozyskiwaniem danych oraz wytycznych dla wdrożeń systemowych w programie (...) tworzenie i wdrażanie oprogramowania (...) w powyższych językach, rozwój istniejących aplikacji, udział w projektowaniu oraz tworzeniu nowych funkcjonalności, rekomendowanie możliwych ulepszeń w oprogramowaniu i optymalizacja stosowanych rozwiązań, zachowanie tajemnicy firmowej posiadanych danych systemowych, monitorowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z oprogramowaniem, tworzenie dokumentacji projektowej, opracowywanie harmonogramu planowanych projektów, raportowanie wykonanych prac, postępowanie zgodnie z procedurą programowania.

Pracownik pracując jeszcze na pierwszym ze stanowisk stworzył - we własnym zakresie, poza miejscem pracy, poza obowiązkami pracowniczymi i bez niczyjego polecenia - program komputerowy, który jest obecnie użytkowany przez wnioskodawcę. W lipcu 2015 r. strony zawarły umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych do tego programu. Umowa ta uregulowana jest w przepisach ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). Wynagrodzenie z tytułu powyższej umowy zostanie wypłacone autorowi programu w terminie do końca października 2015 r. Wnioskodawca załączył do wniosku treść ww. umowy.

Ponadto w piśmie z dnia 15 października 2015 r. wnioskodawca stwierdził, że przychód z tytułu umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych należy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych zakwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, regulujące obowiązek ubezpieczeń społecznych, stanowią, że za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się m.in. osobę wykonującą prace na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w rantach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Od kwot uzyskiwanych z tych umów należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Dalej wnioskodawca wskazuje, że ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w art. 41 i następnych przewiduje możliwość zawarcia umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Umowa o przeniesienie praw autorskich nie jest wymieniona w katalogu umów. z tytułu których zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy są obejmowani ubezpieczeniami społecznymi.

Wnioskodawca zauważa, że w przedstawionej sprawie program komputerowy użytkowany obecnie przez spółkę został stworzony przez pracownika poza stosunkiem pracy, bez polecenia pracodawcy, z jego własnej inicjatywy. W szczególności nie zawarto żadnej umowy o dzieło-zlecenie dotyczącej stworzenia przedmiotowego programu. Ody stwierdzono jego przydatność dla celów wnioskodawcy, postanowiono zawrzeć umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych do ww. programu, a jego autora zatrudnić na stanowisku programisty, jako bardziej odpowiadającemu jego kwalifikacjom.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem wnioskodawcy, powyższa umowa o przeniesienie praw autorskich nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, a co za tym idzie osiągniętych z jej tytułu przychodów nie należy wliczać do podstawy wymiaru składek ZUS.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku /. art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zagadnienia dotyczące umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych zostały uregulowane w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. nr 90 poz. 631 z późn. zm.), Umowa taka, w zależności od jej treści może regulować przeniesienie autorskich praw majątkowych nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem.

Wskazana powyżej ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera w art. 6 katalog osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wśród wymienionych w niej bezpośrednio tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń brak jest umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Z treści wniosku wynika jednocześnie, iż pracodawca nie zawarł z autorem żadnej dodatkowej umowy o dzieło / zlecenie, dotyczącej stworzenia przedmiotowego programu. W konsekwencji umowa taka nie stanowi odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Ponadto stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pod pojęciem pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W myśl art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 wskazanej ustawy - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Stosownie natomiast do art. 18 ust. 1a tej ustawy, w przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy, program komputerowy został stworzony przez pracownika poza obowiązkami pracowniczymi, bez polecenia pracodawcy, a następnie mu udostępniony na podstawie przedmiotowej umowy. Pracodawca nie zawarł z pracownikiem żadnej dodatkowej umowy o dzieło / zlecenie dotyczącej jego powstania. W konsekwencji, słusznie uznał wnioskodawca, że w zaistniałej sytuacji nie będzie miał również zastosowania powyżej wskazany przepis rozszerzający definicję pracownika dla potrzeb związanych z ubezpieczeniami społecznymi, W związku z powyższym wynagrodzenie uzyskane z tytułu tej umowy nie będzie podlegało uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w myśl art. 18 ust. 1 i la ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W świetle powyższego, przedstawiona we wniosku umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. a uzyskane przez twórcę programu wynagrodzenie nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie braku obowiązku opłacenia składek nu ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia uzyskanego z tytułu opisanej we wniosku umowy o przeniesienie praw autorskich.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl