WPI/200000/43/1085/2015 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1085/2015 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22 września 2015 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca poinformował, że był pracownikiem firmy (...) S.A. ul. (...) NIP (...) REGON (...) od dnia (...) do dnia (...) roku, stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron.

Wnioskodawca założył własną działalność gospodarczą od dnia (...) roku na podstawie ustawy o swobodzie gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nigdy nie wykonywał pracy na rzecz byłego pracodawcy (...) S.A. REGON (...).

Były pracodawca tj. Firma (...) S.A. REGON (...) jest jednym ze wspólników nowo - powstałej spółki (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ul. (...) NIP (...) REGON (...) (dalej: "Nowa Spółka"). Nowa Spółka jest spółką zależną w rozumieniu przepisów spółek handlowych od dotychczasowego pracodawcy. Część organizacyjna zakładu pracy dotychczasowego pracodawcy została przeniesiona do Nowej Spółki na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy. Gdyby wnioskodawca nie rozwiązał stosunku pracy, zostałby przeniesiony do Nowej Spółki razem z tą częścią organizacyjną zakładu pracy.

Wnioskodawca podkreśla, że Nowa Spółka nie powstała w wyniku podziału ani wydzielenia ze spółki pracodawcy Wnioskodawcy, jak również dotychczasowy pracodawca Wnioskodawcy nie wnosił części swojego przedsiębiorstwa do Nowej Spółki (np. jako aport). Nowa Spółka przejęła jedynie część zadań dotychczasowego pracodawcy Wnioskodawcy.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowy o świadczenie usług na rzecz Nowej Spółki i wykonuje dla niej te same lub podobne czynności, które wykonywał podczas pracy na podstawie umowy o pracę dla byłego pracodawcy.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w powyższym stanie faktycznym, wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz Nowej Spółki nie będzie uznane za wykonywanie tej działalności na rzecz byłego pracodawcy i czy Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnych stawek ubezpieczenia społecznego, o których mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Wnioskodawca spełnia warunek określony w art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy.

W ocenie Wnioskodawcy, świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Nowej Spółki nie jest świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy, co uniemożliwiałoby skorzystanie z preferencyjnych stawek ubezpieczenia społecznego określonych w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 23 § 1 Kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Czyli z dniem przejścia zakładu pracy, podmiot przejmujący zakład pracy lub jego część automatycznie staje się pracodawcą. Do dnia przejścia, jest to podmiot trzeci dla pracownika, nawet jeżeli wie on, że jego zakład pracy przechodzi na ten podmiot.

W związku z powyższym, jeżeli Wnioskodawca rozwiązał stosunek pracy przed dniem przejścia zakładu pracy na Nową Spółkę i Nowa Spółka nie stała się dla Wnioskodawcy pracodawcą, więc nigdy nie stała się żadną stroną stosunku pracy Wnioskodawcy, na co Wnioskodawca posiada dowód w postaci świadectwa pracy.

Nie można również traktować Nowej Spółki jako następcy prawnego dotychczasowego pracodawcy Wnioskodawcy. Jak zostało wspomniane, Nowa Spółka nie powstała w wyniku podziału dotychczasowego pracodawcy, ani jej działalność nie opiera się na wydzieleniu części przedsiębiorstwa dotychczasowego pracodawcy. Nowa Spółka jest nowym podmiotem na rynku, która buduje swoje przedsiębiorstwo od początku. Dotychczasowy pracodawca Wnioskodawcy jest jedynie wspólnikiem w Nowej Spółce, ale Nowa Spółka prowadzi działalność jako odrębny podmiot.

W związku z powyższym, wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz Nowej Spółki nie powinno być uznane za wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ Nowa Spółka nigdy nie była pracodawcą Wnioskodawcy ani nie stała się następcą prawnym dotychczasowego pracodawcy a czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz Nowej spółki nie są czynnościami podejmowanymi na rzecz byłego pracodawcy. W związku z tym Wnioskodawca ma prawo do zastosowania preferencyjnych stawek ubezpieczenia społecznego, o których mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego powyżej, a jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podziela tego stanowiska - o przedstawienie stanowiska Zakładu wraz z uzasadnieniem.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z treści wniosku z dnia 22 września 2015 r. wynika, iż Wnioskodawca od dnia (...) r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie od (...) r. do (...) r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (która została rozwiązana na mocy porozumienia stron) w Firmie (...) S.A. NIP (...). Powyższa firma jest jednym ze wspólników nowo - powstałej spółki (...) SP. Z O.O. NIP (...). Nowa Spółka nie powstała w wyniku podziału ani wydzielenia że spółki (...) S.A., przejęła jedynie część zadań powyższej spółki. Jednakże Nowa Spółka (...) SP. Z O.O. NIP (...) jest spółką zależną w rozumieniu przepisów spółek handlowych od dotychczasowego pracodawcy Wnioskodawcy (tj.: (...) S.A.). Część organizacyjna ww. spółki została przeniesiona do Nowej Spółki na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy. Gdyby Wnioskodawca nie rozwiązał stosunku pracy zostałby przeniesiony do Nowej Spółki razem z tą częścią organizacyjna zakładu pracy.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowy o świadczenie usług na rzecz Nowej Spółki (...) SP. Z O.O. i wykonuje dla niej te same lub podobne czynności, które wykonywał podczas pracy na podstawie umowy o pracę w spółce (...) S.A. Stosunek pracy, jak zaznacza Wnioskodawca, został rozwiązany przed dniem przejęcia zakładu pracy przez Nową Spółkę, a zatem Nowa Spółka nie stała się dla Wnioskodawcy pracodawcą. Nowa Spółka jest nowym podmiotem na rynku (prowadzi działalność jako osobny podmiot), która buduje swoje przedsiębiorstwo od początku, nie jest również następcą prawnym poprzedniego pracodawcy Wnioskodawcy. Poprzedni pracodawca jest jedynie wspólnikiem w Nowej Spółce.

W świetle powyższego, w sytuacji przedstawionej we wniosku z dnia 22 września 2015 r. Wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zatem jest uprawniony do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości nie niższej niż 30% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji złożonym w dniu 22 września 2015 r. - w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę - uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzji nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl