WPI/200000/43/1046/2014 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1046/2014 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z ograniczona odpowiedzialnością, przyznanego uchwałą Nadzwyczajnego zgromadzenia Wspólników.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że w dniu 12 czerwca 2012 r. została zawiązana w formie aktu notarialnego jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (...) której jedynym wspólnikiem jest (...).

Spółka została zawiązana w związku z przekształceniem formy prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Od pierwszego kwietnia 2013 r. wspólnik rozpoczął równocześnie prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej w przeważającym zakresie dotyczącym działalności w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Wspólnik będący jednocześnie jedynym udziałowcem spółki z.o.o pełni funkcję prezesa zarządu. Stanowisko to jest powierzone w drodze powołania.

Wnioskodawca wskazał, ze nie będzie ze wspólnikiem podpisana żadna dodatkowa umowa (o pracę, zlecenia, kontrakt menedżerski), natomiast za wykonywanie swoich obowiązków) wspólnik ma uzyskiwać wynagrodzenie na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w sprawie ustalenia wysokości wy nagrodzenia prezesa jednoosobowego Zarządu Wnioskodawca w skazał, ze zamierza podjąć uchwałę o następującej treści "Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w osobie (...) jedynego wspólnika Pana (...). Posiadającego 100% udziałów w spółce ustala wysokość wynagrodzenia przysługującego prezesowi jednoosobowego zarządu na kwotę (...) miesięcznie płatną na koniec danego miesiąca".

W związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca postawił pytanie, czy członka zarządu powołanego uchwałą wspólników należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego oraz czy od świadczenia z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania trzeba opłacać składki ZUS.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, w którym wskazał. Ze członek zarządu spółki z o.o. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 201 § 4 k.s.h). Istnienie obowiązku opłacania składek za taką osobę (lub jego brak) zależy od tego, na jakiej podstawie pełni ona swoją funkcję.

Jeżeli wykonuje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, spółka nie powinna zgłaszać prezesa zarządu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Nie ma znaczenia, czy za zajmowanie stanowiska członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie czy też sprawuje je nieodpłatnie. Od przychodu uzyskanego z tytułu pełnienia wspomnianej funkcji spółka, jako płatnik składek, nie będzie dokonywała za Wspólnika żadnych wpłat.

Wnioskodawca wskazuje, że taką wykładnię potwierdzono w interpretacji z dnia 17 maja 2013 r. stwierdzając, że osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie, nie musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy innego kontraktu o świadczenie usług. Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, że powołanie (w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji) członka zarządu na podstawie art. 201 k.s.h. me stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom, a tym samym nie powoduje obowiązku opłacania składek.

Przedsiębiorca wskazuje również, że zgodnie z treścią art. 201 § 4 k.s.h., członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Konsekwencją powołania danej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu jest powstanie stosunku organizacyjnego pomiędzy tą osobą a spółką. Sprawowanie funkcji członka zarządu jest możliwe na podstawie samego powołania, choć spółka może także zawrzeć odrębną umowę z członkiem zarządu (umowa o pracę, kontrakt menadżerski). Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 stycznia 2000 r. sygn. akt I PKN 404/99 stwierdził, że stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powołanie członka zarządu spółki przez właściwy organ spółki nie oznacza nawiązania stosunku pracy. W rezultacie pełnienie funkcji członka zarządu jedynie na podstawie aktu powołania skutkuje niepodleganiem ubezpieczeniom społecznym z uwagi na brak tytułu, o którym mowa w art. 6-12 ustawy z 13,10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W przypadku sprawowania mandatu na podstawie powołania, nie jest zawierana żadna inna umowa z członkiem zarządu dotycząca jego wynagrodzenia. Organ powołujący zarząd, ustala również w uchwale wynagrodzenie jakie członek zarządu otrzymuje w zamian za sprawowanie mandatu członka zarządu. Wypłata tak ustalonego wynagrodzenia następuje na podstawie listy płac. którą sporządza się odrębnie od tej listy dla zatrudnionych w spółce pracowników.

Podsumowując Wnioskodawca wskazuje, że świadczenia uzyskiwane przez członka zarządu wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a tym samym nie powoduje obowiązku opłacania składek społecznych z lego tytułu.

W związku z powyższym Spółka uważa, że członka zarządu powołanego uchwała wspólników nie należy zgłaszać do ubezpieczenia społecznego z uwagi na brak tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważy ł, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, Ze przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcą daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podleganiu ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Powołany przepis nie zalicza do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję członka zarządu na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie (np. umowa o prace lub umowa zlecenia).

W rezultacie samo pełnienie funkcji członka zarządu nie skutkuje jeszcze powstaniem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, pomimo pobierania ustalonego przez wspólników wynagrodzenia z tego tytułu, jeżeli obowiązki członka zarządu nie będą wynikały że stosunku prawnego uzasadniającego objęciem ubezpieczeniami społecznymi, a członek zarządu będzie pełnił swoją funkcję wyłącznie na podstawie stosunku organizacyjnego.

Mając na uwadze, treść wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, z którego wynika, iż członek zarządu swoją funkcję będzie pełnił wyłącznie na podstawie powołania Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy odnośnie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania uchwałą wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przyznanego uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z. dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję łub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl