WPI/200000/43/101/2022

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/101/2022

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 23 stycznia 2022 r. przez Panią (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie możliwości ustalenia z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast w przedmiocie potwierdzenia prawidłowości złożenia dokumentów ubezpieczeniowych odmawia wydania interpretacji indywidualnej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 23 stycznia 2022 r. Pani _ (zwana dalej: "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwany dalej: "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Opis zaistniałego stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego Przedsiębiorcy: (...)

W dniu 9 lipca 2021 r. Przedsiębiorca został wpisany przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych na listę doradców podatkowych - nr wpisu. W dniu 30 sierpnia 2021 r. złożył w CEIDG wniosek o wpis o zgłoszenie działalności gospodarczej z dniem 1 września 2021 r. Z dniem 1 września 2021 r. rozpoczął wykonywanie jednoosobowej działalności gospodarczej zgłoszonej pod kodem PKD 69.20.Z tj. Działalność rachunkowo - księgowa; doradztwo podatkowe. Od dnia 1 września 2021 r. do dnia złożenia wniosku, ale także w przyszłości Przedsiębiorca nie zatrudniał nikogo i nie zamierza nikogo zatrudniać na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Przedsiębiorca dodatkowo informuje, iż działalność gospodarczą zgłosił po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej, tym samym nie prowadził jej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Nie wykonywał także dla byłego Pracodawcy, tego co robił dla niego jako Pracownik ani w 2019 i 2020 r., ani nigdy wcześniej, gdyż nie prowadził wcześniej działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku do CEIDG z dnia 30 sierpnia 2021 r. Przedsiębiorca wskazał również datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS -1 września 2021 r. oraz dołączył zgłoszenie ZZA.

Zgodnie ze zgłoszeniem ZZA Przedsiębiorca wskazał, kod tytułu ubezpieczenia 054000, aby skorzystać z ulgi na start, jako osoba niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym i podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, wskazując kod zawodu 241204 - Doradca podatkowy.

Przedsiębiorca poinformował, iż w okresie od 1 września 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. pozostaje zatrudniony na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu ma również opłacane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Z dniem 28 lutego 2022 r. upłynie 6 miesięczny okres korzystania z ulgi na start. W związku z ustaniem zatrudnienia z dniem 31 stycznia 2022 r. na podstawie stosunku pracy, nadal będzie korzystać z ulgi na start i płacić tylko składkę zdrowotną - naliczoną zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W związku z zakończeniem ulgi na start z dniem 28 lutego 2022 r. Przedsiębiorca zamierza w dniu 1 marca 2022 r. złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczenia z kodem 05 40 00 na dokumencie ZUS ZWUA wskazując, kod przyczyny wyrejestrowania 600.

W tym samym dniu po wysłaniu ZUS ZWUA na PUE ZUS, Przedsiębiorca zamierza wypełnić ponownie zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS ZUA i dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń i skorzystać przez okres 24 miesięcy z preferencyjnych składek ZUS czyli wyliczanych zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych {Dz. U. z 2021 r. poz. 423). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia Przedsiębiorca informuje, że w jego przypadku nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 18a ust. 2 wskazanej powyżej ustawy:

przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:

1)

osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a;

2)

twórcę i artystę;

3)

osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

a)

w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b)

z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;

W związku z powyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Przedsiębiorca wnosi o wskazanie, czy przedstawione poniżej stanowisko jest prawidłowe:

1. Czy prawidłowe jest wyrejestrowanie się przez Przedsiębiorcą w powyżej opisanym stanie faktycznym z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z dniem 1 marca 2021 r. i zarejestrowanie na ZUS ZUA z kodem 05 70 00 preferencyjne składki ZUS przez okres 24 miesięcy naliczone zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych?

2. Czy Przedsiębiorca czyli osoba wykonująca wolny zawód - doradcy podatkowego, która wykonuje jednak ten zawód tylko w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG - w terminach wskazanych powyżej - ma prawo do skorzystania przez okres 24 miesięcy z preferencyjnych składek ZUS -czyli liczonych od kwoty nie niższej, niż 30% minimalnego wynagrodzenia-określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, niezależnie od wysokości osiąganego dochodu.

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Zdaniem Przedsiębiorcy prawidłowe jest wyrejestrowanie z dniem 1 marca 2022 r., czyli po upływie 6 miesięcy korzystania z ulgi na start, na ZUS ZWUA z ubezpieczeń i zarejestrowanie na ZUS ZUA do ubezpieczeń z kodem 057000- preferencyjne składki ZUS, w których podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - przez okres 24 miesięcy - stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia - art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powyższe jest możliwe i prawidłowe, gdyż doradca podatkowy wykonujący wolny zawód w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zgłoszonej w CEIDG spełnia definicję z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tzn. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców czyli zgłoszoną do CEIDG i tylko w ramach tej działalności świadczy usługi. Tylko ubezpieczeni spełniający definicję z art. 8 ust. 6 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy mają prawo do skorzystania z płacenia preferencyjnych składek od niższej podstawy określonej powyżej.

Przedsiębiorca uważa, że w związku z tym, iż świadczy usługi doradztwa podatkowego tylko w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zgłoszonej w CEIDG- czyli jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy - Prawo przedsiębiorców ma prawo do skorzystania na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru czyli zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, niezależnie od wysokości osiąganego dochodu.

Analiza stanu faktycznego/zd a rżenia przyszłego w świetle stanu prawnego:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które: - prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność, - wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawały wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej lub prowadziły publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 18aa ust. 3 przepis art. 18a ust. 1 stosuje się również do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy kontynuują działalność gospodarczą po upływie okresu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. W takim przypadku okres 24 miesięcy kalendarzowych liczy się od dnia objęcia ubezpieczeniami na zasadach określonych w art. 18a ust. 1 i art. 36.

Dotyczy to tylko osób prowadzących działalność gospodarczą (działalności wpisanej do CEIDG), nie dotyczy natomiast osób prowadzących inną pozarolniczą działalność, tj.: twórców i artystów, osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, osoby prowadzącej publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy - Prawo oświatowe.

Z treści wniosku z 23 stycznia 2022 r. wynika, że Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest doradztwo podatkowe, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto Przedsiębiorca wskazał, że spełnia warunki uprawniające go do opłacania składek na zasadach wskazanych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przedsiębiorca poinformował, że działalność zgłosił po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej tym samym nie prowadził jej w ciągu ostatnich 60 miesięcy, jak i nie wykonywał też dla byłego pracodawcy w roku 2019 i 2020 tych samych czynności. Równocześnie oświadczył, że nie mają wobec niego zastosowania przesłanki wymienione w art. 18a ust. 2: przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przez dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jednakże, jedyną wątpliwość Przedsiębiorcy dotyczy wykładnia art. 18a ust. 1 w zakresie jego stosowania w stosunku do osób wykonujących wolny zawód.

Odnosząc się do powyższego, zauważyć należy bowiem, że zgodnie z tym przepisem prawo do podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia mają osoby o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1. Powyższe oznacza, że nawet osoby wykonujące działalność zawodową w zakresie wolnego zawodu, po dopełnieniu obowiązku uzyskania wpisu do CEIDG, są uważane za osoby wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Powyższe oznacza, że Przedsiębiorca jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy - Prawo przedsiębiorców. Przedsiębiorca ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z art. 18a ust. 1, tj. w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 34 ust. 5 ustawy - Prawo przedsiębiorców, Zakład wydaje w drodze decyzji interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakreśla ramy przedmiotowe wydawania interpretacji indywidualnej, niewątpliwie poza zasięgiem działania powyższego przepisu są kwestie składania dokumentów ZUS ZWUA, ZUS ZUA.

Stanowisko Zakładu:

Uwzględniając powyższe, Zakład uznaje za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie możliwości ustalenia z tytułu działalności gospodarczej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast w przedmiocie potwierdzenia prawidłowości złożenia dokumentów ubezpieczeniowych odmawia wydania interpretacji indywidualnej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (....). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Lublin, 18 lutego 2022 r.

Opublikowano: www.zus.gov.pl