Wliczanie kosztów lokalu mieszkalnego pokrytych przez zagranicznego kontrahenta do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wliczanie kosztów lokalu mieszkalnego pokrytych przez zagranicznego kontrahenta do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozstrzyganie kwestii zakwalifikowania danego składnika jako przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiąganego z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy nie należy do kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kompetencje w tym zakresie posiada właściwy dla płatnika organ podatkowy.

Równocześnie, zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Składniki, które są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zawarte są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Wartość świadczeń w naturze w postaci udostępnienia lokalu mieszkalnego nie została wyłączona z podstawy wymiaru składek, a zasady jej ustalania reguluje § 3 powołanego rozporządzenia.

Jeżeli zatem udostępnienie lokalu mieszkalnego przez zagranicznego kontrahenta będzie stanowiło przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to takie świadczenie w naturze będzie uwzględniane do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2009/195/2