WIA-2023-00047 - WIA - uznanie ziołowego preparatu zawierającego nikotynę za tytoń do palenia

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej WIA-2023-00047 WIA - uznanie ziołowego preparatu zawierającego nikotynę za tytoń do palenia

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.) zwanej dalej "Ordynacją podatkową", w związku z art. 6 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 3, art. 7d ust. 1 pkt 2, art. 98 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 5 i ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1542) zwanej dalej "ustawą o podatku akcyzowym", art. 10 pkt 12 i art. 18 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2023 r. poz. 1059).

UZASADNIENIE

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:

1)

papierosy;

2)

tytoń do palenia;

3)

cygara i cygaretki.

Brzmienie treści art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym stanowi, że do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych (...) stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.). W myśl ust. 2 ww. przepisu zmiany w Nomenklaturze scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

Pozycja 42 w załączniku nr 1 do ww. ustawy, zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, wskazuje, że wyrobami akcyzowymi są papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, bez względu na kod CN.

W świetle powyższego za wyroby tytoniowe uznaje się wszelkie produkty bez względu na kod klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej, które wypełniają jedną z definicji opisanych w przepisach art. 98 ust. 2 do 8 ww. ustawy tj. tytoniu do palenia, papierosów lub cygar i cygaretek.

Przedmiotem niniejszej decyzji jest wyrób o nazwie (...), który zgodnie z przedstawionymi przez Wnioskodawcę informacjami, jest ziołowym preparatem zawierającym nikotynę, w skład którego wchodzą: (...).

Zgodnie z deklaracją Wnioskodawcy przedmiotowy wyrób prezentowany jest w opakowaniach jednostkowych i przeznaczony jest do samodzielnego dawkowania przez konsumenta. Produkt może być pakowany przez konsumenta w woreczki celulozowe lub luzem umieszczany bezpośrednio na dziąsło celem zaspokojenia głodu nikotynowego. Zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy produkt (...) nie będzie wykorzystywany wyłącznie w celach medycznych. Zdaniem Wnioskodawcy ww. wyrób powinien być zaklasyfikowany do kodu CN 2404 91 90 obejmującego pozostałe produkty zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu lub nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania; pozostałe wyroby zawierające nikotynę przeznaczone do wprowadzania nikotyny do ciała ludzkiego.

Badania laboratoryjne wyrobu (...)

Mając na uwadze obowiązujące przepisy odnoszące się do wyrobów tytoniowych należy stwierdzić, co następuje:

W myśl art. 98 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym za tytoń do palenia uznaje się:

1)

tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego;

2)

odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

Jednocześnie zgodnie z art. 98 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia. Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że produkt o nazwie (...), będący przedmiotem złożonego wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej jest mieszaniną (...). Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że w składzie przedmiotowego produktu występuje (...) należy, że spełniona jest definicja tytoniu do palenia wskazana w art. 98 ust. 5 oraz art. 98 ust. 8 przywołanej wyżej ustawy.

Stwierdzić zatem należy, że przedmiotowy wyrób składający się w całości (...) stanowi tytoń do palenia i jest wyrobem akcyzowym w rozumieniu przepisów podatku akcyzowego bez względu na kod CN. Dla przedmiotowego wyrobu i jego klasyfikacji jako wyrobu akcyzowego - tytoniu do palenia - bez znaczenia jest jego inne przeznaczenie niż bezpośrednio do palenia.

Podsumowując produkt (...) należy uznać za wyrób akcyzowy wymieniony w art. 98 ust. 1 pkt 2 oraz w poz. 42 w załączniku nr 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, tj. za tytoń do palenia.

Wyjaśniam jednocześnie, że na mocy obowiązujących od 1 lipca 2023 r. przepisów (art. 10 pkt 12 i art. 18 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2023 r. poz. 1059) organem właściwym w sprawie wydawania wiążących informacji akcyzowych jest Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z siedzibą w Bielsku-Białej, prowadzący również postępowania w zakresie WIA w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 lipca 2023 r.

(...) - dane zastrzeżone

Opublikowano: www.kis.gov.pl