WI-44/4474/2011 - Prowadzenie obsługi finansowo-księgowej jednostki budżetowej gminy przez biuro rachunkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach WI-44/4474/2011 Prowadzenie obsługi finansowo-księgowej jednostki budżetowej gminy przez biuro rachunkowe.

W odpowiedzi na pismo Nr UG 3201.1.2011 z dnia 10 października 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

1)

prowadzenia rachunkowości jednostki;

2)

wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi;

3)

dokonywania wstępnej kontroli:

a)

zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,

b)

kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

Powyższy przepis obliguje jednostkę sektora finansów publicznych (tu jednostkę budżetową) do prowadzenia księgowości "we własnym zakresie" przez pracownika tej jednostki, któremu kierownik powierzył obowiązki w tym zakresie jak również ponosi on za ich należyte wypełnienie odpowiedzialność.

Należy nadmienić, że dla szkół i placówek oświatowych należących do sektora finansów publicznych, ogólne zasady organizacji obsługi finansowo-księgowej są określone w przepisach trzech ustaw:

1)

art. 53 i 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,

2)

art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.),

3)

art. 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 oraz art. 39 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

Na bazie tych regulacji w praktyce wykształciły się dwa modele organizacji obsługi finansowo-księgowej szkół i placówek oświatowych:

- gdzie organ prowadzący organizuje wspólną obsługę administracyjną, finansową i gospodarczą szkół,

- gdzie organ prowadzący pozostawia organizację takiej obsługi w gestii dyrektorów poszczególnych szkół, zabezpieczając na ten cel odpowiednie środki finansowe w budżecie.

W obu tych przypadkach za całość gospodarki finansowej szkoły (w tym za prowadzenie jej rachunkowości) odpowiada jej dyrektor, z tym że w ramach rozwiązania pierwszego - swoje obowiązki w tym zakresie będzie wykonywał przy pomocy pracowników zatrudnionych w jednostce, sprawującej wspólną obsługę administracyjno-finansową, natomiast w drugim przypadku określone obowiązki w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej i rachunkowości szkoły będą wykonywane przez pracownika tej szkoły (w takiej sytuacji, zgodnie z brzmieniem art. 54 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, w szkole powinien być zatrudniony główny księgowy).

W związku z powyższym, w ocenie Izby, przepisy prawa nie zezwalają na prowadzenie obsługi finansowo-księgowej jednostek budżetowych Gminy przez biuro rachunkowe.

Opublikowano: www.kielce.rio.gov.pl