WI-44/1097/2011 - Możliwość zmiany umowy w związku ze zmianą stawki VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach WI-44/1097/2011 Możliwość zmiany umowy w związku ze zmianą stawki VAT.

W odpowiedzi na pismo z dnia 23 lutego 2011 r. Znak: ZW.271/1/2011 Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach informuje, że na stronie internetowej www.uzp.gov.pl zamieszczona została opinia prawna "Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego w związku z ustawową zmianą stawki podatku od towarów i usług". Wydana ona została w związku z treścią art. 144 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 40 ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058).

Ww. ustawa weszła w życie z dniem 24 października 2008 r. Zgodnie z art. 4 ust. 4 tej ustawy do określenia dopuszczalnych zmian umów w sprawach zamówień publicznych zawartych po tej dacie stosuje się nowe brzmienie art. 144 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych.

Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego jest dopuszczalna w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy zmiany umowy mają charakter nieistotny w stosunku do treści oferty. Po drugie gdy zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany.

Z Pańskiego pisma wynika, że w pkt XXIII specyfikacji istotnych warunków zamówienia zawarto zapis (...) niedopuszczalna jest zmiana postanowień zawartej umowy stosunku do treści ofert na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy (...).

Jednak by skorzystać z przewidzianej w specyfikacji możliwości zmiany umowy to zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych należy również określić warunki takiej zmiany. Skoro w omawianym przez Pana Wójta przypadku nie spełniono tego warunku, a ponadto nie przeniesiono takich zapisów do umowy jedyna możliwość zmiany umowy powstanie przy uznaniu, że okoliczność zmiany stawki VAT po rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i podpisaniu umowy jest zmianą nieistotną w rozumieniu tego przepisu.

Z przywołanej wyżej opinii prawnej można wysnuć wniosek, że w określonych warunkach faktycznych zmiana stawki podatku VAT może być uznana za zmianę nieistotną w rozumieniu art. 144 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych (Patrz pkt V, VI i VII opinii). W konsekwencji należy stwierdzić, że zmiany umowy w związku z ustawową zmianą stawki podatku VAT są na podstawie ww. przepisu, w okolicznościach szczegółowo opisanych w opinii UZP, dopuszczalne. Jednak przy podejmowaniu decyzji w tym zakresie należy brać pod uwagę np. umówiony termin zakończenia robót i sposób ich rozliczania.

Opublikowano: www.kielce.rio.gov.pl