WFI.II.0550/1/2008 - Zwolnienie kościelnych osób prawnych od opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Urząd Miasta w Tarnowie WFI.II.0550/1/2008 Zwolnienie kościelnych osób prawnych od opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14b w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19 listopada 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam: udzielić interpretacji co do stosowania zwolnienia zawartego w art. 55 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 89, poz. 154 z późn. zm.) i stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - stosowanie do swojej właściwości wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta wydają pisemne interpretacje co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 19 listopada 2007 r. Podatnik zwrócił się jako podatnik podatku od nieruchomości o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie stosowania zwolnienia zawartego w art. 55 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 89, poz. 154 z późn. zm.)

We wniosku Podatnik stwierdza, że stosownie do art. 55 ust. 4 wymienionej ustawy, kościelne osoby prawne są zwolnione od podatku od nieruchomości lub ich części stanowiących własność tych osób albo używanych przez nie na podstawie innego tytułu prawnego na cele niemieszkalne, z wyjątkiem części zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej.

Ponadto Podatnik stwierdza, że zgodnie z art. 55 ust. 5 ww. ustawy, zwolnienie od opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski obejmuje nieruchomości lub ich części przeznaczone na cele mieszkalne duchownych i członków zakonu, jeżeli: 1) są one wpisane do rejestru zabytków.

Zgodnie z decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 22 marca 2007 r., budynki należące do Zgromadzenia, położone przy ul. ...... oraz przy ul. ......, są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A-80/M. Z powyższych względów według Podatnika budynki należące do Podatnika, są zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zdaniem Podatnika, zarówno działalność Podatnika, jak i działalność szkoły nie wyczerpuje przesłanek działalności gospodarczej określonej w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co powoduje, że również i nieruchomość zajęta na cele takiej szkoły prowadzonej przez Gminę Miasta Tarnowa nie jest traktowana jak nieruchomość zajęta na działalność gospodarczą.

Podatnik informuje również, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, nie toczy się również postępowanie przed Sądem Administracyjnym jak również nie jest przeprowadzana kontrola podatkowa.

Do wniosku Podatnik dołączył decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 22 marca 2007 r. w sprawie wpisania zabytku do rejestru zabytków nieruchomych z klauzulą ostateczności.

Organ podatkowy po dokonaniu analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz w wyjaśnieniach udzielonych dodatkowo w pismach Podatnika z dnia 12 marca 2008 r. i z dnia 7 maja 2008 r., a także w piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie Nr PD/077-47/08/48964/2008/TS/126 z dnia 14 kwietnia 2008 r. oraz stanu prawnego podstaw i warunków zastosowania zwolnień z podatku od nieruchomości na podstawie art. 55 ust. 4 i ust. 5 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 89, poz. 154 z późn. zm.), w związku z art. 1b ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), postanawia udzielić następującej interpretacji prawa podatkowego:

Problem przedstawiony we wniosku przez Podatnika został przeanalizowany w świetle przepisu art. 55 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 89, poz. 154 z późn. zm.).

W sprawie dokonano następujących ustaleń faktycznych:

Na podstawie opisu, informacji i oświadczeń Podatnika dotyczących przedmiotowej nieruchomości położonych w Tarnowie przy ul. .............., będących własnością Podatnika, należy stwierdzić, że nieruchomości te na podstawie umowy zawartej w dniu 3 grudnia 1996 r. zostały oddane w najem Gminie Miasta Tarnowa na cele prowadzenia przez Miasto szkoły publicznej - Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych.

Działalność oświatowa prowadzona w przedmiotowej nieruchomości przez Gminę Miasta Tarnowa nie jest działalnością gospodarczą Podatnika.

W oparciu o zgromadzoną dokumentację sprawy, w tym oświadczenia Podatnika, organ podatkowy ustalił, że przedmiotowe budynki nie są budynkami mieszkalnymi, a dochody z ich najmu i wydatki związane z wykonywaniem obowiązków właściciela nieruchomości, nie stanowią działalności gospodarczej Podatnika w rozumieniu art. 2 i art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 1a ust. 1 punkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

W tych okolicznościach zachodzą podstawy do uznania, że przedmiotowe nieruchomości przy ul. ... i Nr ... są zwolnione z podatku od nieruchomości jako budynki niemieszkalne i nie zajęte na cele działalności gospodarczej na podstawie art. 55 ust. 4 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dlatego dla tego zwolnienia nie ma znaczenia okoliczność, że decyzją z dnia 22 marca 2007 r. w wyniku postępowania administracyjnego przeprowadzonego na wniosek Podatnika, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie orzekł wpisać do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod numerem rejestru A-80/M Podatnika w Tarnowie ul. ... w skład, którego weszły m.in. budynki szkoły - ... oraz internatu - ... .

W świetle ustaleń faktycznych i prawnych słuszne jest więc stanowisko Podatnika, iż budynki położone w Tarnowie przy ul. ... wykorzystywane na cele niemieszkalne, prowadzenie przez Miasto szkoły publicznej, są zwolnione z podatku od nieruchomości z mocy prawa, na podstawie art. 55 ust. 4 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

W tej sprawie nie występuje warunek wykluczający skorzystanie ze zwolnienia podatkowego, gdyż w budynkach tych Podatnika nie prowadzi działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe - wydano urzędową interpretację jak wyżej.

POUCZENIE.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie - w terminie 7 dni, licząc od dnia jego otrzymania - za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl