WF.III.31100-8/07 - Czy kontenery posadowione na fundamentach należy traktować jako budowle?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2007 r. Urząd Miejski w Kaliszu WF.III.31100-8/07 Czy kontenery posadowione na fundamentach należy traktować jako budowle?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Prezydent Miasta Kalisza w odpowiedzi na stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2007 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 11 kwietnia 2007 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od nieruchomości kontenerów posadowionych na fundamentach oraz na bloczkach betonowych, których właścicielem jest

postanawia:

-

kontenery posadowione na fundamentach lub na bloczkach betonowych, które nie posiadają cech wynikających z definicji budynku są budowlami,

-

przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest wartość kontenera i wartość fundamentu, traktowana jako jedna budowla.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2007 r. do Prezydenta Miasta Kalisza wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości kontenerów posadowionych na fundamentach oraz na bloczkach betonowych, których właścicielem jest

W art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.) zawarta jest definicja budowli. Ustawodawca, tworząc pojęcie budowli, nie definiuje samego pojęcia, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że jest to obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, wyliczając następnie w sposób przykładowy obiekty budowlane, zakwalifikowane jako budowle, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, naziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Podkreślić należy, że wyliczenie to ma jedynie charakter przykładowy, w celu ułatwienia kwalifikacji obiektów jako budowli, a więc nie stanowi katalogu zamkniętego.

Z kolei, w myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, z późn. zm.), budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ponadto należy zwrócić uwagę na treść art. 3 pkt 5 ustawy - Prawo budowlane, zgodnie z którym obiekty kontenerowe zaliczone są do tymczasowych obiektów budowlanych. Skoro zatem kontener jest obiektem budowlanym (tymczasowym), a nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, jest więc budowlą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (bez względu na sposób jego posadowienia na gruncie).

Natomiast, zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Zacytowany przepis wskazuje, że warunkiem niezbędnym do uznania określonego obiektu budowlanego za budynek, w rozumieniu powyższej definicji, jest m.in. jego trwałe związanie z gruntem. Obiekt, który nie jest trwale związany z gruntem nie jest budynkiem, w rozumieniu powyższej definicji. Przez "obiekt budowlany trwale związany z gruntem" można rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu, którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych.

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, że fundament wraz z kontenerem stanowią pod względem technicznym całość użytkową, a więc fundament nie może stanowić części funkcjonującej samodzielnie - jako odrębna budowla. Zatem, jeżeli kontener nie spełnia cech budynku, jest budowlą i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od jego wartości i od wartości fundamentu, na którym jest posadowiony. Biorąc pod uwagę powyższe, kontener wraz z fundamentem winien być traktowany jako jedna budowla.

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, ul. Częstochowska 12, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Kalisza, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl