Warunki zaliczenia wydatków do trwałych ciężarów (komunikat).

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 maja 1998 r. Ministerstwo Finansów Warunki zaliczenia wydatków do trwałych ciężarów (komunikat).

W związku z serią artykułów w "Gazecie Wyborczej" pod hasłem-tytułem "Bomba podatkowa" Ministerstwo Finansów informuje, iż przepisy dotyczące odliczeń od dochodu, na które powołuje się autor tych artykułów, obowiązują od 1992 r.

Ministerstwo Finansów nie znajduje podstaw do nowej interpretacji przepisów obowiązujących od blisko sześciu lat.

W sprawie trwałych ciężarów stanowiących podstawę stosowania odliczeń podatkowych Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko opublikowane w nr 6/97 "Biuletynu Skarbowego Ministerstwa Finansów".

Zawarta w tym piśmie analiza obowiązujących przepisów oraz znanych Ministerstwu Finansów przypadków dokonywania odliczeń prowadzi do wniosku, że wobec braku legalnej definicji trwałych ciężarów każdy przypadek odliczeń od dochodu wydatków z tego tytułu powinien być analizowany odrębnie.

Aby wydatek zaliczyć do trwałych ciężarów, powinny być spełnione równocześnie następujące warunki: świadczenie musi mieć charakter trwały (ciągły) oraz nieekwiwalentny (stanowić ciężar).

Wstępna analiza przedstawionych w materiale prasowym informacji prowadzi do wniosku, że świadczenia nazwane przez autora artykułu stypendiami z prawno-podatkowego punktu widzenia należy zakwalifikować jako darowiznę.

Darowizny nie można jednak od 1997 r. odliczyć od dochodu, jeżeli poniesiona jest na rzecz osoby fizycznej.

A zatem każdy przypadek korzystania z odliczeń podatkowych podlega weryfikacji pod kątem ich zgodności z obowiązującymi przepisami. Urzędy skarbowe prowadzące takie postępowanie mają obowiązek analizować wszystkie dokumenty stanowiące podstawę dokonywanych odliczeń, w tym również badać treść umów cywilnoprawnych i ustalić, czy faktycznie dana czynność z nich wynikająca znajduje odzwierciedlenie w przepisach podatkowych określających możliwość korzystania z ulg. Dopiero na podstawie tak zebranego materiału dowodowego urzędy skarbowe podejmują decyzje w sprawie wysokości zobowiązań podatkowych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1998/3/7