WA-0250/114/12 - Zasady utworzenia jednostki ekonomiczno-administracyjnej przez organ prowadzący szkołę.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2012 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach WA-0250/114/12 Zasady utworzenia jednostki ekonomiczno-administracyjnej przez organ prowadzący szkołę.

W odpowiedzi na pismo z dnia 8 listopada 2011 r. wyjaśniam, że zgodnie z art. 5 ust. 7 i 9 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. W celu wykonywania zadań, a w szczególności zapewnienia obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki - w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) - organ ten może tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej lub organizować wspólną obsługę dla tych instytucji.

W zakresie wykonywania ww. przepisów ustawy o rachunkowości, brak jest możliwości powierzenia obsługi administracyjno-finansowej podmiotom, niebędącym jednostkami organizacyjnymi gminy, jak również zatrudnienie na umowę zlecenie przez placówkę oświatową głównego księgowego.

Zdaniem tut. Izby istnieje możliwość prowadzenia obsługi finansowej szkół i placówek w następujących formach:

1.

utworzenie jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek;

2.

wspólną obsługę administracyjną finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek, realizowaną np. przez Wójta, który wykonuje zadania przy pomocy pracowników urzędu gminy lub prowadzenie takiej obsługi przez jedną szkołę dla innych szkół (kilka szkół będzie obsługiwało się razem, czyli jedna z tych szkół będzie obsługiwała pozostałe);

3.

organizowanie obsługi administracyjnej, finansowej i gospodarczej przez dyrektora szkoły w ramach swojej jednostki, tzn. powierzając odpowiednie zadania w zakresie gospodarki finansowej pracownikom szkoły - art. 53 i 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). Z ww. zapisów wynika, że kierownik jednostki sektora finansów publicznych (odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki) powierza konkretnemu pracownikowi jednostki obowiązki głównego księgowego, w zakresie określonym w ustawie. Ponadto w art. 39 ustawy o systemie oświaty określono zadania dyrektora szkoły, a jednym z nich jest dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie, a także organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi szkoły lub placówki;

4.

utworzenie przez organ prowadzący zespołu szkół różnych typów w formie jednostki budżetowej - powołanie dyrektora zespołu szkół, który następnie zorganizuje wspólną obsługę jednostek organizacyjnych, jakimi będą poszczególne typy szkół.

Należy jednak zauważyć, że powyższe stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach nie ma charakteru wiążącego.

Opublikowano: www.katowice.rio.gov.pl