w sprawie realizacji uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2006 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie realizacji uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r.

W związku z licznymi wątpliwościami wynikającymi z publikacji prasowych na temat zasad obliczania wysokości emerytury przyznanej po rencie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, jaka jest rzeczywista praktyka.

Podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która przed przyznaniem tej emerytury pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy, stanowi:

- odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru renty, czyli kwota, od której obliczono ostatnio pobieraną rentę, albo

- podstawa wymiaru ustalona na nowo od zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20-lecia przed przejściem na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

Wyboru powinna dokonać osoba zainteresowana.

Sąd Najwyższy w dniu 20 lipca 2006 r. podjął uchwałę (sygn. akt II UZP 9/06), w myśl której podstawa wymiaru emerytury oraz jej wysokość może być ustalona od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury także wtedy, gdy do jej ustalenia zostaną wskazane zarobki z tego samego okresu, jaki przyjęto przy ustalaniu podstawy wymiaru renty.

Należy podkreślić, że ten sposób ustalenia podstawy wymiaru emerytury dotyczy wyłącznie tych osób, które do ustalenia podstawy wymiaru renty wskazały zarobki, które - zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami - mogą być przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. Przedstawiona regulacja dotyczy zatem tylko tych osób, które do ustalenia podstawy wymiaru renty wskazały zarobki uzyskane w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok przejścia na emeryturę lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, poprzedzających ten rok.

W przypadku złożenia takiego wniosku wysokość emerytury zostanie obliczona przy zastosowaniu kwoty bazowej obowiązującej w miesiącu, od którego została przyznana.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze emerytura obliczona od aktualnej kwoty bazowej (np. dzisiaj jest to kwota 1977,20 zł), jest wyższa od wypłacanej, a ustalonej od dawnej kwoty bazowej. Wszystkie świadczenia, czyli zarówno renty, jak i emerytury, podlegały bowiem różnym podwyżkom od momentu ich przyznania.

Opublikowano: www.zus.gov.pl