W sprawie procedury obsługi formularza CIT-8 - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych składanego w urzędach skarbowych za rok podatkowy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2002 r. Ministerstwo Finansów W sprawie procedury obsługi formularza CIT-8 - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych składanego w urzędach skarbowych za rok podatkowy

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489, z 1997 r. Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 943, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1323 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:

§ 1

Zatwierdzam procedurę obsługi formularza CIT-8 - Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych składanego w urzędach skarbowych za rok podatkowy stanowiące załącznik do niniejszej decyzji, zwane dalej "Obsługa formularza CIT-8 w urzędach skarbowych".

§ 2

Dyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych zapoznają podległych pracowników z "Obsługą formularza CIT-8 w urzędach skarbowych" i zapewnią jej ścisłą realizację.

§ 3

Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2002 r.

Załącznik do Decyzji Nr 1 Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2002 r. Obsługa formularzy CIT-8 w urzędach skarbowych

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru CIT-8, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym:

- wstępnie w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego i w tym terminie wpłacić podatek należny lub różnicę pomiędzy podatkiem należnym za rok podatkowy a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku podatkowego,

- o ostatecznej wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, nie później niż przed upływem dziewięciu miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Obowiązek złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodu (straty) nie dotyczy podatników, u których nie wystąpiły zmiany w danych wykazanych w zeznaniu składanym wstępnie. Podatnicy ci w terminie złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodów są obowiązani przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe wraz dokumentami wymienionymi w art. 27 ust. 2 ustawy,

- podatek wynikający z zeznania (zeznania wstępnego) jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy.

W niniejszym piśmie nie odnosimy się do obsługi w urzędach skarbowych zeznań rocznych składanych przez podatkowe grupy kapitałowe, dla których obowiązującym drukiem zeznania jest CIT-8A i CIT-8B.

Poniżej opisujemy czynności, które należy wykonywać w urzędach skarbowych, dla obsługi składanych zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób prawnych.

I. Podatnicy do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego są obowiązani do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania CIT-8 z zaznaczonym kwadratem nr 1 w poz. 7 - oznaczenie zeznania składanego wstępnie.

Urząd skarbowy:

a) wprowadza do POLTAX'u CIT-8 jako CIT-8W ustawiając Rok = zgodny z rokiem z daty początku roku podatkowego (poz. 4).

należy wprowadzić również dołączone do zeznania załączniki.

b) wykonuje kontrolę poprawności dokumentu CIT-8W

c) wykonuje kontrolę pomiędzy dokumentami (sprawdzenie zgodności należnych zaliczek wykazanych w CIT-2 lub CIT-2P i dokonanych odliczeń lub zwolnień wykazanych w załącznikach)

d) przygotowuje rejestr przypisów/odpisów (przypis z poz. 48 lub odpis z poz. 49)

e) kwoty wykazane w poz. 54, 55 lub 56, tj. kwoty podatku lub "kwoty odsetek" mają inne terminy płatności, wcześniejsze niż termin dla kwoty przypisu/odpisu wynikający ze złożonego wstępnie zeznania. Należy uzgodnić z komórką Księgowości, czy na ww. kwoty wykazane w zeznaniu dokonane zostały wpłaty w ustawowym terminie oraz czy zostały dokonane przypisy zrównoważone tymi wpłatami. W przypadku rozbieżności należy dokonać niezbędnych wyjaśnień z podatnikiem. Po uzgodnieniu z podatnikiem, w przypadku wykazania kwot w tych pozycjach w zeznaniu oraz braku dokonanej wpłaty, należy utworzyć dokument ZOB-D na każdą niezerową kwotę z odpowiednimi terminami płatności podanymi poniżej:

- dla przypisu z poz. 54 termin płatności = 20.01.rr (zapis z art. 25 ust. 4 ustawy "…wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku…" (dotyczy tylko ostatniego miesiąca roku podatkowego))

- dla przypisu z poz. 55 termin płatności = 31.01.rr (zapis z art. 37 ust. 5 ustawy "…obowiązany jest zapłacić w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności…" (dotyczy tylko ostatniego miesiąca roku podatkowego)).

- dla przypisu z poz. 56 termin płatności = 20.01.rr (zapis z art. 16e ust. 1 pkt 4 ustawy "…obowiązany jest wpłacić w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym okres używania przekroczył rok…" (dotyczy tylko ostatniego miesiąca roku podatkowego)).

W zeznaniu składanym wstępnie wykazywane są tylko kwoty do zapłaty od tych zobowiązań, które zaistniały w ostatnim miesiącu roku podatkowego. Nie są wykazywane kwoty zapłacone i niewykazane w deklaracjach zaliczkowych, gdy podatnik wybrał formę uproszczoną wpłacania zaliczek, tj. składa urzędowi skarbowemu tylko CIT-2P za I półrocze.

f) ustawia terminy płatności/zwrotu dla przygotowanych dokumentów:

dla przypisu z poz. 48 ustawia termin płatności = 31.03.rr (w przypadku gdy podatnik obrał rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym)

lub termin płatności = ostatni dzień trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku gdy podatnik obrał rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy) tj. zgodnie z terminem złożenia i wpłaty wynikającym z art. 27 ust. 1 ustawy

lub

dla odpisu z poz. 49 ustawia termin zwrotu = obliczając 3 miesiące od dnia złożenia (art. 76 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa)

g) dokonuje księgowania kwot na koncie podatnika z przygotowanych dokumentów

h) dokonuje zwrotu nadpłat w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania wstępnego dla tych podmiotów, które w zeznaniach CIT-8W wykazały kwoty do zwrotu w poz. 49.

II. Podatnicy w ustawowym terminie składają w urzędzie skarbowym zeznanie CIT-8 z zaznaczonym kwadratem nr 2 w poz. 7 - oznaczenie zeznania o ostatecznych dochodach (stratach) za rok podatkowy.

W przypadku wykazania kwoty do zwrotu w poz. 49 podatnik obowiązany jest do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

Urząd skarbowy:

a) wprowadza do POLTAX'u CIT-8 jako CIT-8O ustawiając Rok = zgodny z rokiem z daty początku roku podatkowego (poz. 4)

b) wykonuje kontrolę poprawności dokumentu CIT-8O

c) wykonuje kontrolę pomiędzy dokumentami (sprawdzenie zgodności należnych zaliczek wykazanych w CIT-2 lub CIT-2P i podatku należnego wykazanego w zeznaniu składanym wstępnie CIT-8W oraz zgodności wykazanych odliczeń lub zwolnień podanych w dołączonych załącznikach)

d) w przypadku, gdy podatnik złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty, wprowadza wniosek jako dokument NAD-ZN - Żądanie stwierdzenia nadpłaty.

Należy powiązać wniosek z wprowadzonym zeznaniem

e) przygotowuje rejestr przypisów/odpisów (przypis z poz. 48 lub odpis z poz. 49)

f) w przypadku, gdy podatnik wykazał nadpłatę i złożył wniosek o jej stwierdzenie

- zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji, jeżeli prawidłowość złożonego zeznania ostatecznego nie budzi wątpliwości

- wydaje decyzję o stwierdzeniu nadpłaty na formularzu NAD-PY w innej wysokości niż wykazana w CIT-8O i dołączonym wniosku

lub

- wydaje decyzję odmowy na formularzu ZOB-O

Należy powiązać wydaną decyzję ze złożonym wnioskiem oraz zaznaczyć do wystornowania deklarację CIT-8O.

g) ustawia terminy płatności/zwrotu dla przygotowanych dokumentów dla przypisu z poz. 48 ustawia termin płatności = 31.03.rr (w przypadku gdy podatnik obrał rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym) lub termin płatności = ostatni dzień trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku gdy podatnik obrał rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy) tj. zgodnie z terminem złożenia i wpłaty dla zeznania składanego wstępnie

lub

dla odpisu z poz. 49 ustawia termin zwrotu = obliczając 30 dni od dnia wydania decyzji o stwierdzeniu nadpłaty wydanej na złożony wniosek podatnika (art. 76 § 1 pkt 1e Ordynacji podatkowej) lub gdy nie jest wydana decyzja (art. 79 § 2b Ordynacji podatkowej) - 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (art. 76 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej) lecz nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania wstępnego

h) dokonuje stornowania kwot przypisanych/odpisanych z zeznania złożonego wstępnie, tj. zaznacza do wystornowania zeznanie złożone wstępnie i wprowadzone do POLTAX jako CIT-8W ustawiając Wskaźnik Wymiarowy na "T" (storno)

i) przygotowuje rejestr przypisów/odpisów dla utworzonych i zaznaczonych do stornowania dokumentów

j) dokonuje księgowania kwot na koncie podatnika z przygotowanych dokumentów

k) dokonuje należnych zwrotów

W zeznaniach o ostatecznej wysokości dochodów, zgodnie z opisem na formularzu, nie będzie wypełniany blok I "Inne zobowiązanie podatkowe" (reguły kontroli poprawności wewnętrznej dokumentu uwzględnią sprawdzenie tych pozycji), więc nie powinno być kłopotów z obsługą poz. 54, 55 i 56 w zeznaniu ostatecznym.

III. W przypadku złożenia przez podatnika po raz drugi formularza papierowego CIT-8 za rok podatkowy, dla którego rok z daty początku roku podatkowego (poz. 4) jest taki sam jak rok z daty początku roku podatkowego (poz. 4) uprzednio złożonego CIT-8 (np. upadłość podmiotu, przekształcenie lub z innych przepisów wynikający obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych) należy do systemu POLTAX wprowadzać składane zeznania jako CIT-8X z kolejnymi wersjami w okresie i odpowiednią, podaną przez podatnika wartością w poz. 7.

IV. Składanie korekt zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób prawnych

Po złożeniu przez podatnika zeznania składanego wstępnie, do momentu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego i złożenia zeznania o ostatecznej wysokości dochodów (straty) podatnicy nie składają korekt zeznania wstępnego. W przypadku jakichkolwiek zmian danych w stosunku do wykazanych w zeznaniu wstępnym, należy uwzględnić je w zeznaniu o ostatecznych dochodach (stratach).

Po złożeniu przez podatnika zeznania o ostatecznej wysokości dochodów (straty), podatnicy w uzasadnionych przypadkach, mogą składać jedynie korekty zeznań ostatecznych.

Opublikowano: LEX nr 6905