VI/443-294/06/MS - Rejestracja podatnika VAT UE a termin zwrotu VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 października 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku VI/443-294/06/MS Rejestracja podatnika VAT UE a termin zwrotu VAT.

(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług od 1993 r. wykonującym w tym czasie czynności związane z opodatkowaniem VAT oraz składającym co miesiąc deklaracje dla tego podatku. Obecnie, w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Podatnik zamierza dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE.

Stosownie do treści art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Natomiast, zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni. Zdanie drugie i trzecie art. 87 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Z uwagi na konstrukcję cytowanego powyżej przepisu należy stwierdzić, iż zostały w nim wyróżnione dwie kategorie podatników:

1.

rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5 i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE,

oraz

2.

podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług od 1993 r. wykonującym w tym czasie czynności związane z opodatkowaniem VAT oraz składającym co miesiąc deklaracje dla tego podatku. Podatnik nie należy zatem do żadnej z wymienionych wyżej kategorii - rzepis art. 97 ust. 5 nie znajdzie więc w stosunku do niego zastosowania. Z powyższego jednoznacznie wynika, iż termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, nie podlega wydłużeniu dla Podatnika do 180 dni na podstawie przepisu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/63