VI/443-217/06/JW. - Konsekwencje zaniechania inwestycji.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 września 2006 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku VI/443-217/06/JW. Konsekwencje zaniechania inwestycji.

(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonywał odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupów dotyczących inwestycji rozpoczętej w 2002 r., polegającej na zmianie ogrzewania na hali produkcyjnej z cieplnego na gazowe.

Jednakże we wrześniu 2005 r. - z uwagi na fakt, iż dostawca energii cieplnej zaproponował remont węzła ciepłowniczego na bardzo korzystnych warunkach - odatnik podjął decyzję o zaniechaniu pierwotnej inwestycji.

W okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VATiA, podatnik - na podstawie art. 19 ust. 1 - miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

W myśl art. 20 ust. 2 ustawy o VATiA podatnik mógł zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Tym samym odliczenie podatku naliczonego było związane wyłącznie z nabyciem towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zaniechania inwestycji odliczony "na bieżąco" podatek naliczony od zakupów dotyczących tej inwestycji winien zostać skorygowany, gdyż wydatki przestają stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. N 54, poz. 654 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

Skoro zaś nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to zastosowanie ma art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostawał w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z dniem 1 maja 2004 r. utraciła moc ww. ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Również pod rządami obecnie obowiązującej ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1). Podobnie jak poprzednio, także obowiązująca ustawa o VAT wyklucza odliczenie podatku naliczonego w sytuacji, gdy wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT).

A zatem, w analizowanej sprawie Podatnik winien dokonać korekty, poprzez pomniejszenie podatku naliczonego, o łączną kwotę uprzednio odliczonego podatku naliczonego VAT związanego z zaniechaną inwestycją.

Pomimo że przepisy ustawy o VATiA nie określały wprost, kiedy (w rozliczeniu za który okres) wspomniana korekta powinna być dokonana, to zdaniem tut. Organu przyjąć należy, iż korekty tej należy dokonać w rozliczeniu podatku za okres, w którym przestały istnieć przesłanki odliczenia w świetle art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VATiA w związku z art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w miesiącu, w którym nastąpiło zaniechanie inwestycji.

W konsekwencji nie jest konieczne dokonywanie korekt deklaracji za poszczególne okresy rozliczeniowe, w których faktycznie dokonano odliczenia tego podatku.

Natomiast w odniesieniu do kwot podatku naliczonego odliczonych pod rządami ustawy o VAT (tj. po 1 maja 2004 r.) zastosowanie w opisanym przypadku mieć będą przepisy art. 91 ust. 8 w związku z ust. 1-5 i 7 tej ustawy.

Zgodnie z pierwszym z wymienionych przepisów korekty kwoty podatku odliczonego dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania. W myśl ust. 5 art. 91 ustawy o VAT korekta powinna być dokonana jednorazowo, w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż (w analizowanej sprawie - zmiana przeznaczenia wskutek zaniechania inwestycji).

Reasumując, zdaniem tut. Organu, brak związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, wystąpił w momencie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji.

A zatem, podatek naliczony powinien zostać skorygowany w deklaracji za miesiąc, w którym poniesione wydatki uznano za inwestycje zaniechane (podjęto decyzję o zaniechaniu inwestycji). (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/59