UZ-14893/076/5/03/AM - Koszty uzyskania przychodów z różnych źródeł

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2003 r. Ministerstwo Zdrowia UZ-14893/076/5/03/AM Koszty uzyskania przychodów z różnych źródeł

W odpowiedzi na pismo (...), dotyczące zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, w przypadku pobierania zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego w okresie trwania ubezpieczenia zdrowotnego, odpowiednio przez cały miesiąc lub jego część, uprzejmie informuję, co następuje:

Stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391), zwanej dalej "ustawą o NFZ", obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o NFZ, powstaje i wygasa w terminach określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym. Zgodnie zaś z art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o ubezpieczeniach społecznych", obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Zatem czas objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych tych osób, jak i tym samym ubezpieczeniem zdrowotnym, będzie tożsamy z czasem prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przepisy o działalności gospodarczej lub inne przepisy szczególne. Podjęcie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 7 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.), może nastąpić po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Znaczenie prawne dla określenia okresu objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania działalności pozarolniczej ma więc moment rejestracji i zakończenia prowadzenia działalności zgodnie z przepisami prawa, nie zaś faktyczne zaprzestanie jej wykonywania np. wskutek choroby przedsiębiorcy.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w okresie prowadzenia działalności pozarolniczej osoba objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu jest obowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w ustawie o NFZ. Zarówno w przypadku gdy osoba ta przebywa na zasiłku chorobowym czy wypadkowym przez cały miesiąc bądź jego część, jak też gdy rozpoczęcie działalności pozarolniczej nastąpiło w trakcie miesiąca, składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być odprowadzana w pełnej wysokości. Przepis art. 21 ust. 2 ustawy o NFZ stanowi bowiem jednoznacznie, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, zatem w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe proporcjonalne opłacanie tej składki.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 kwietnia 2003 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji kwot dochodu po waloryzacji i wysokości świadczeń pomocy społecznej oraz kwoty stanowiącej podstawę ustalania wysokości niektórych świadczeń pomocy społecznej od dnia 1 czerwca 2003 r. zasiłek stały wynosi 418 zł.

Opublikowano: D.Podatnika 2003/23/12