USX-443/107/04 - Stawka podatku VAT obowiązująca przy sprzedaży garażu i związanego z nim prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz udziału w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się garaż

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Żarach USX-443/107/04 Stawka podatku VAT obowiązująca przy sprzedaży garażu i związanego z nim prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz udziału w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się garaż

Pytanie podatnika

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży garażu i związanego z nim prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz udziału w częściach wspólnych budynku, w którym znajduje się garaż? Jaką stawką opodatkowane są roboty budowlane wykonywane na budynku kościoła (PKOB 1272)?

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ww. ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stosownie do art. 146 ust. 2 ww. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 -Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 ww. ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę oraz urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.

Na podstawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek ten klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część "mieszkaniowa" budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie). Do części "niemieszkaniowej", czyli "użytkowej" będą z kolei zaliczane garaże.

Z treści złożonego pisma wynika, że podatnik będzie budować budynek zaklasyfikowany według PKOB do grupy 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe. W budynku będą mieścić się również garaże dla samochodów osobowych należących do mieszkańców tego budynku. Ww. garaże oraz związane z tymi garażami prawo własności gruntu i udział w częściach wspólnych budynku nie są rozumiane jako infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, której definicja zawarta jest w art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik będzie dokonywać dostawy ww. budynku. Jednak sprzedaży nie będzie podlegał ten budynek jako całość jednemu właścicielowi, lecz poszczególne części tego obiektu wielu właścicielom. W takim przypadku zachodzi konieczność kwalifikacji tych poszczególnych części na mieszkaniowe i użytkowe, z podziałem na stawki VAT: dotyczące pomieszczeń mieszkalnych i przypadającego na nie udziału w częściach wspólnych budynku według stawki 7% (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług) oraz pomieszczeń użytkowych (garaży) i przypadającego na nie udziału w częściach wspólnych budynku według stawki 22% (art. 41 ust. 1 ww. ustawy).

Zatem zgodnie z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. stawka podatku w wysokości 7% obowiązywać będzie również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy części budynku opodatkowanych 7% stawką podatku VAT. Natomiast w przypadku dostawy części budynku opodatkowanych 22% stawką podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r., będzie opodatkowane według stawki 22%.

Ponadto podatnik wykonuje roboty budowlane stanu surowego kościoła, który zaklasyfikowany jest według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do klasy 1272 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych. Powyższe obiekty nie mieszczą się w grupie 113 PKOB - budynki zbiorowego zamieszkania. Dlatego też w tym przypadku cytowany przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania. W związku z powyższym wykonywane przez podatnika roboty budowlane budynku kościoła podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl