USVIII/443-2/04 - Sprzedaż eksportowa zakupionych od urzędu celnego papierosów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Szczytnie USVIII/443-2/04 Sprzedaż eksportowa zakupionych od urzędu celnego papierosów

Pytanie podatnika - czy sprzedaż eksportowa zakupionych od urzędu celnego papierosów jest objęta zwrotem podatku VAT oraz podatku akcyzowego, a jeżeli tak to na jakich warunkach i w jakim terminie, a także w jakiej wysokości?

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 9 lutego 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 26 lutego 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Wnioskiem z dnia 9 lutego 2004 r. Sp. z o.o. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem "czy sprzedaż eksportowa zakupionych od urzędu celnego papierosów jest objęta zwrotem podatku VAT oraz podatku akcyzowego, a jeżeli tak to na jakich warunkach i w jakim terminie, a także w jakiej wysokości?". Zapytanie skierowano w związku z zawarciem kontraktu z odbiorcą zagranicznym na sprzedaż papierosów, zakupionych od urzędu celnego, uprzednio zarekwirowanych na granicy przez ten urząd.

Jeśli przedstawiony przez Spółkę stan odpowiada rzeczywistości, stwierdza się co następuje.

Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) nie zawiera w stosunku do wyrobów akcyzowych generalnej zasady podobnej do zasad określonych w art. 19-20, regulującej odliczanie akcyzy zapłaconej przy nabyciu. W art. 38 cyt. ustawy określono jednak, iż sprzedaż wyrobów na eksport akcyzie nie podlega (za wyjątkiem wyrobów oznakowanych znakami akcyzy). Poza tym Minister Finansów w tym samym art. 38 uzyskał uprawnienia do określenia warunków i trybu zwrotu akcyzy w eksporcie a także do określenia innych przypadków, w których akcyza może być przez podatnika "odzyskana".

Wykonaniem powyższych delegacji ustawowych są m.in. przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221, poz. 2196).

Zgodnie z przepisem § 21 ust. 1 tegoż rozporządzenia, "w przypadku gdy eksportowany wyrób akcyzowy został nabyty po cenach zawierających podatek akcyzowy, kwota tego podatku zwiększa u eksportera podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy; dotyczy to również podatku akcyzowego zawartego w cenach surowców i materiałów zużytych do wytworzenia wyeksportowanych towarów".

Warunkiem koniecznym do dokonania takiego odliczenia, w myśl § 28 cytowanego rozporządzenia, jest dowód zapłacenia kwot podatku akcyzowego wynikających z faktur. Przepis ten stanowi, iż "w przypadkach określonych w § 14 ust. 2, § 15, 18, 19, 21 i 22 podatnik może obniżyć należny podatek akcyzowy lub zwiększyć podatek naliczony, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ustawy, pod warunkiem że:

- nabyty towar podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym oraz nie był od tego podatku zwolniony;

- podatnik posiada dowód, że zapłacił kwoty podatku akcyzowego, wynikające z faktur i faktur korygujących, a w przypadku dokumentów celnych - kwoty podatku akcyzowego wynikające z tych dokumentów".

Niezbędnym jest również posiadanie faktury z wyszczególnioną kwotą tego podatku. Stosownie bowiem do przepisu § 27 ust. 1 powołanego rozporządzenia, "na żądanie nabywcy, podatnik podatku akcyzowego, który nie został zwolniony z obowiązku podatkowego w tym podatku, jest obowiązany określić w fakturze kwotę podatku akcyzowego, zawartą w wartości sprzedaży towarów wykazanych w tej fakturze".

Jak wynika z powyższego, podatek akcyzowy, wyliczony przez naczelnika urzędu celnego w oparciu o przepis art. 37 ust. 7 pkt 2 i ust. 8 ustawy o VAT i określony w fakturze zakupu towaru (zgodnie z wymogiem § 27 powołanego rozporządzenia), zwiększy podatek VAT - naliczony, wynikający z faktur stwierdzających nabycie towarów lub usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę w ten sposób wyliczonego podatku Spółka winna wykazać w złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7. Ewentualna różnica podatku naliczonego nad należnym zostanie zwrócona w terminie wynikającym z przepisu art. 21 cytowanej ustawy:

- ust. 6, tj. w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia lub

- ust. 6a, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, pod warunkiem spełnienia innych zawartych w nim wymogów.

W przypadku, gdy kwota nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy, powstała w wyniku obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zwiększone o kwoty podatku akcyzowego, przekroczy kwotę wynoszącą 22% całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż stawka określona w art. 18 ust. 1, będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 5 pkt 2 lit. b ustawy.

Oznacza to, iż "limit zwrotu" zwiększa się o kwotę podatku akcyzowego zwiększającą podatek naliczony, pod warunkiem jednakże, iż należność obejmująca kwotę akcyzy została uregulowana. W sytuacji takiej Spółka obowiązana będzie do złożenia wraz z deklaracją VAT-7 wniosku, w którym uzasadni deklarowaną wysokość zwrotu podatku.

Reasumując, Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego, zarówno o podatek od towarów i usług jak i podatek akcyzowy naliczony przy nabyciu wyrobów akcyzowych (papierosów), przy zachowaniu warunków zawartych w wyżej powołanych przepisach oraz ogólnych zasad wynikających z przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, w szczególności przepisów art. 19-21, art. 25 oraz przepisów wykonawczych: m.in. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.), w szczególności przepisu § 48.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl