USPP/0448/61/2004/RT - Ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego w taksówce osobowej za pomocą kasy fiskalnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Zabrzu USPP/0448/61/2004/RT Ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego w taksówce osobowej za pomocą kasy fiskalnej

Pytanie podatnika

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dotyczy ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego w taksówce osobowej za pomocą kasy fiskalnej.

Realizując dyspozycję wyrażoną w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu w odpowiedzi na pismo z dnia 02.07.2004 r. (data wpływu 06.07.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług informuje, co następuje:

Przepisami § 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971), zmienionym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2003 r. (Dz. U. Nr 35, poz. 293) wprowadzono obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami od 01.01.2004 r.

Techniczna strona funkcjonowania kas fiskalnych w taksówkach została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948). Kasa o zastosowaniu specjalnym, poza wymogami dotyczącymi wszystkich kas rejestrujących, musi spełniać warunki dodatkowe określone szczegółowo w § 3 ust. 2 wyżej cytowanego rozporządzenia, m.in. musi być połączona z taksometrem w sposób nierozłączny, zapewniający transmisję danych rejestrowanych przez taksometr do kasy, musi być zasilana z instalacji samochodu i dodatkowo posiadać zasilanie akumulatorowo-bateryjne. W zakresie sposobu plombowania musi uwzględniać również wymagane odrębnymi przepisami systemy zabezpieczeń taksometrów. Kasa działająca w taksówce, poza funkcjami, które muszą spełniać wszystkie kasy fiskalne, musi dodatkowo posiadać funkcje dodatkowe określone w § 4 ust. 4 wyżej cytowanego rozporządzenia. W porównaniu do kas rejestrujących ogólnego zastosowania, kasy zainstalowane w taksówkach muszą drukować paragony zawierające większą ilość informacji zgodnie z wymogami określonymi w § 4 ust. 5 ww. rozporządzenia.

Zainstalowana przez Pana w dniu 31.05.2001 r. kasa typu APOLLO PALMAR w taksówce jest kasą uniwersalną. Z technicznego punktu widzenia kasa ta nie uwzględnia wymogów i potrzeb odbiorców usług taksówkowych- nie emituje paragonów określających czas rozpoczęcia kursu oraz długość przebytej drogi, rabatów, cen umownych oraz sytuacji oczekiwania na klienta. Kasa nie jest podłączona do taksometru.

W związku z powyższym zainstalowana przez Pana kasa w taksówce nie może być nadal używana ponieważ nie spełnia wszystkich wymagań rozporządzenia z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948).

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z § 13 pkt 2 przedmiotowego rozporządzenia posiadana przez Pana kasa może być nadal użytkowana do ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego w posiadanych przez Pana punktach handlowych innych aniżeli taksówka.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl