USPDII/415/12/2003 - Ulga w podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 sierpnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich USPDII/415/12/2003 Ulga w podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość

Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śl. odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) na Państwa pismo z dn. 1 sierpnia 2003 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych zawartych w art. 16 ustawy z dn. 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.)

wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 w/w ustawy w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:

1.w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,

2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,

3. w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Wg. art. 16 ust. 2 w/w ustawy ulga, o której mowa w ust. 1 przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1. spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4 (tzn. jeżeli nabywca jest

obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu w Polsce)

2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,

3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekaż do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego- jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Z powołanych przepisów ustawy wynika, że powyższe warunki zastosowania ulgi z art. 16 ustawy dotyczą osób, które nie są właścicielami lokalu lub budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Nie ma przeszkód w zastosowaniu w/w ulgi, dla osób, które są współwłaścicielami tych lokali lub budynków, w tym także w sytuacji, gdy stanowią one majątek wspólny małżonków.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 w/w ustawy nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było one uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Warunek określony w ust. 2 pkt 5 uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. (art. 16 ust. 8 w/w ustawy.)

A zatem w przedstawionej sytuacji - nabycia przez Pana w drodze spadku po zmarłej matce 1 budynku mieszkalnego o pow.84 m ma Pan możliwość skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 16 w/w ustawy. Posiadanie wspólnie z żoną prawa do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego nie stanowi przeszkody do skorzystania z ulgi.

Prawo do ulgi uzależnione jest od zamieszkiwania w nabytym budynku przez 5 lat. Jeżeli w dniu złożenia zeznania spadkowego będzie Pan mieszkał

w nabytym budynku, to okres 5 lat liczony będzie od dnia złożenia zeznania podatkowego. Jeżeli w dniu złożenia zeznania spadkowego nie będzie Pan mieszkał w nabytym budynku, a zamieszka Pan w nim w ciągu roku od dnia złożenia zeznania spadkowego to okres 5 lat liczony będzie od dnia zamieszkania.

Zgodnie z przytoczonym wyżej ust. 7 i 8 nie powoduje utraty prawa do ulgi zbycie udziału w budynku przed zamieszkaniem lub po zamieszkaniu, jeżeli było to spowodowane koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Przepis nie zawiera warunku, że ulga nie przysługuje w razie nabycia innego budynku lub lokalu na zasadzie współwłasności, toteż nabycie lokalu mieszkalnego wspólnie z synem, również będzie uprawniało do ulgi.

Ponadto informuje się, że obowiązek składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn reguluje rozporządzenie Min. Finansów z dn. 5 maja 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 40, poz. 462, z późn. zm.)

Zgodnie z nim, zeznania podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny należy składać w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. (tj. przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku).

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl