USPD-I/415/1/29/05 - Sprzedaż samochodu osobowego wycofanego z działalności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Legnicy USPD-I/415/1/29/05 Sprzedaż samochodu osobowego wycofanego z działalności.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu kwietniu 2005 r. sprzedał Pan samochód osobowy, który wcześniej został wycofany z działalności gospodarczej (tj. w miesiącu styczniu 2002 r.) i używany był dla celów prywatnych. W Pana ocenie, przychodu uzyskanego ze zbycia przedmiotowego samochodu, mimo, że pomiędzy pierwszym dniem miesiąca w którym samochód został wycofany z ewidencji środków trwałych, a dniem jego zbycia nie upłynęło 6 lat, nie należy traktować jako przychodu z działalności gospodarczej. W złożonym wniosku podkreśla Pan, że w 2002 r. przyjmowany był pogląd, iż sprzedaż środka trwałego po wycofaniu go z ewidencji, nie powoduje zaliczenia - uzyskanego z tego tytułu - przychodu do przychodów z działalności gospodarczej, a nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących zbycia składników majątku wycofanego z ewidencji środków trwałych miała miejsce począwszy od roku 2003. W sprawie będącej przedmiotem zapytania mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof i art. 10 ust. 2 pkt 3 updof. Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również:

1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) składników majątku będących:

a) środkami trwałymi

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętym w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl przepisu art. 10 ust. 2 pkt 3 updof, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Tak więc w sytuacji odpłatnego zbycia środka trwałego, nawet po uprzednim wycofaniu go z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu go na cele osobiste, powstaje przychód zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej, jeśli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu w którym składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Podkreślić należy, że nowelizacje przepisów ustawy z dnia 26 lipca 19991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych na mocy:

1. ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 141, poz. 1182),

2. ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956),

które wprowadziły zmiany między innymi do przepisów art. 10, wskazują, iż w poruszanej kwestii, nie jest istotne kiedy dokonano wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej lecz jaki okres czasu upłynął od chwili wycofania do momentu odpłatnego zbycia. Ponadto, przepis art. 24 przywołanej wyżej ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956) stanowi, iż przepisy ustawy mają zastosowanie do dochodów (poniesionych strat) uzyskanych począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r. Mając na uwadze opisany przez Pana stan faktyczny oraz przedstawione wyżej uregulowania prawne w zakresie przychodów z działalności gospodarczej, należy stwierdzić, iż uzyskany ze sprzedaży ww. samochodu przychód należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/1/21