USO-I-443/50/04 - Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług serwisu technicznego samochodów terenowych, wykonywanego w Malezji na rzecz polskiej firmy turystycznej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim USO-I-443/50/04 Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług serwisu technicznego samochodów terenowych, wykonywanego w Malezji na rzecz polskiej firmy turystycznej

Pytanie podatnika

Podatnik zapytuje czy z tytułu świadczenia usług serwisu technicznego samochodów terenowych, wykonywanego w Malezji na rzecz polskiej firmy turystycznej, wystąpi u niego obowiązek podatkowy w podatku VAT, oraz czy obowiązek ten wystąpi u nabywcy tych usług? Podatnik ma również wątpliwości w jaki sposób winien udokumentować tę transakcję.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim na pisemne zapytanie z dnia 14.08.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że będzie wykonywał na terenie Malezji serwis techniczny samochodów terenowych dla polskiej firmy turystycznej. Podatnik zapytuje czy z tytułu świadczenia tych usług wystąpi u niego obowiązek podatkowy w podatku VAT oraz czy obowiązek ten wystąpi u nabywcy tych usług? Podatnik ma również wątpliwości w jaki sposób winien udokumentować tę transakcję.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa:

- art. 5 ust. 1, art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, art. 106 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o VAT

- § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie. I tak zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawa o podatku od towarów i usług reguluje miejsce świadczenia usług i w niektórych przypadkach wykonywane czynności uznawane są za wykonane w innym miejscu niż miejsce ich faktycznego wykonania. Z tych też względów określenie miejsca świadczenia ma niezwykle istotne znaczenie. Wskazuje ono bowiem miejsce opodatkowania, określając jednocześnie państwo, w którym dana czynność powinna zostać opodatkowana. Co do zasady dana czynność powinna być opodatkowana tylko w jednym miejscu.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Przepis ten wyraża ogólną normę, dotyczącą ustalenia miejsca świadczenia usługi.

Jednak zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym (do takich usług możemy zaliczyć usługi naprawy samochodów) - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. To oznacza, iż w przypadku przedstawionym w zapytaniu miejscem opodatkowania świadczonych usług jest Malezja. Usługi te, zgodnie z uregulowaniami dotyczącymi "polskiego" podatku od towarów i usług, nie będą więc opodatkowane zarówno przez świadczącego usługę ani też przez nabywcę tych usług.

Podatnik winien jednak zapoznać się z przepisami regulującymi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług lub podatkiem o podobnym charakterze w Malezji, gdyż być może świadczący usługę winien zarejestrować się w tym kraju dla celów tegoż podatku i tam ten podatek rozliczać.

Jak wynika z przytoczonych przepisów art. 106 ust. 2 cyt. ustawy oraz § 30 ust. 1 i 2 rozporządzenia, jeżeli w sytuacji przedstawionej w zapytaniu podatnik nie jest zidentyfikowany dla podatku o podobnym charakterze jak podatek od wartości dodanej na terytorium Malezji, to winien on wystawiać faktury VAT zgodnie z obowiazującymi w Polsce przepisami. Faktury te nie powinny zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Jeżeli natomiast podatnik byłby zobowiązany rozliczać podatek w Malezji, to transakcje te należałoby dokumentować zgodnie z obowiązującymi w tym kraju uregulowaniami.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl