Usługi basenów kąpielowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lutego 2003 r. Ministerstwo Finansów Usługi basenów kąpielowych.

Ministerstwo Finansów informuje, że nieprawdziwa jest informacja o wzroście stawki VAT na usługi udostępniania basenów kąpielowych. Usługi te sklasyfikowane były według KU w podbranży 87103 i jako takie zwolnione były od podatku VAT. Według PKWiU usługi te sklasyfikowane są w grupowaniu 92.6 "Usługi związane z rekreacją i sportem" i również korzystają ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 7 i poz. 92 zał. nr 2 do ustawy.

Nie zmieniła się także stawka podatku VAT na usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w podkategorii 93.04 Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej były klasyfikowane w KU w podbranżach 75101 "usługi łaziennicze" oraz 89901 "inne usługi osobno nie wymienione". Usługi sklasyfikowane w KU 75101 "usługi łaziennicze" były i są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. nr 50, poz. 11 z późn. zm.) - (poz. 6 zał. nr 2 do tej ustawy wg Klasyfikacji Usług, poz. 25 zał. nr 2 wg PKWiU).

Usługi sklasyfikowane według obowiązującej do 31 marca 1995 r. Klasyfikacji Usług w podbranży 89901 "Inne usługi osobno nie wymienione", podlegały i podlegają - zgodnie z art. 18 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - jako nie wymienione w żadnym z załączników do ustawy, opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%.

Wydanie przez Ministra Finansów obwieszczenia z 31 marca 1995 r. w sprawie ogłoszenia załączników do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z uwzględnieniem nomenklatury wynikającej z Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zakresie usług (Dz. U. nr 44, poz. 231), nie spowodowało zmiany stawek podatku. Wprawdzie w poz. 30 załącznika nr 2 wymienione zostało grupowanie PKWiU 93.04 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej", w którym to grupowaniu klasyfikowane są między innymi usługi świadczone przez salony odchudzające, fitness kluby, salony masażu (z wyjątkiem masażu terapeutycznego), jednak ogłoszenie nowych załączników nie powodowało zmian stawek podatku od towarów i usług, co wynikało z brzmienia art. 54 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, stanowiącym delegację ustawową dla przedmiotowego obwieszczenia oraz z treści ust. 2 ww. obwieszczenia Ministra Finansów. Tak więc z samej regulacji ustawowej (a nie z ww. obwieszczenia) na usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (z wyłączeniem usług łazienniczych) wynika stawka VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z ustawą z 4 grudnia 2002 r. zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawę o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawę - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. nr 213, poz. 1803), obowiązująca od 1 stycznia 2003 r., wprowadzone zostały nowe załączniki zawierające listy towarów i usług zwolnionych lub opodatkowanych preferencyjnymi stawkami podatku od towarów i usług, oparte na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Brzmienie nowego załącznika nr 2, zawierającego wykaz towarów zwolnionych od VAT, wyraźnie wskazuje, że nie wszystkie usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (klasyfikowane według PKWiU w grupowaniu 93.04.10), są zwolnione od podatku od towarów i usług, ponieważ zgodnie z poz. 25 tego załącznika, w ramach wskazanego grupowania PKWiU, zwolnione od VAT są wyłącznie usługi łaziennicze (podobnie jak przed 1 stycznia 2003 r.).

Opublikowano: S.Podat. 2003/10/45