USIIIVAT/443/I/3/2007/RR - Forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Pabianicach USIIIVAT/443/I/3/2007/RR Forma potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi sprzedaż na rzecz dużych sieci handlowych, dla których wystawia faktury korygujące. W związku z faktem, iż uzyskanie odrębnego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przysparza wiele problemów Spółka zamierza stosować metodę polegającą na wysyłaniu kontrahentowi pocztą przesyłki listowej, zawierającej oryginały faktur korygujących wraz z drukiem zwrotnego potwierdzenia. Na druku zwrotnego potwierdzenia odbioru zaznaczono ilość faktur korygujących wraz z numerami (...).

(...) W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób ich przechowywania. Na podstawie powyższej delegacji Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (...).

Zgodnie z § 16 ust. 4 cytowanego wyżej rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury korygującej, jest on bezwzględnie obowiązany do otrzymania potwierdzenia jej odbioru. Potwierdzenia takiego dokonuje nabywca towarów i usług jako adresat faktury korygującej. Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a ten musi potwierdzić ten fakt i zawiadomić o tym sprzedawcę.

Zawiadomienie o potwierdzeniu faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług może być dokonane w dowolnej formie. Przepis § 16 ust. 4 przywołanego wyżej rozporządzenia nie stanowi, iż potwierdzenie odbioru przedmiotowej faktury musi nastąpić w specjalnej (szczególnej) formie. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/54-55