USIII/443/VAT/09/43/2005AW - Działalność statutowa - zwolnienie od podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie USIII/443/VAT/09/43/2005AW Działalność statutowa - zwolnienie od podatku VAT

Pytanie podatnika

Czy do stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą w dalszym ciągu stosuje się zwolnienie przedmiotowe w podatku VAT w zakresie dotyczącym świadczenia usług na rzecz członków stowarzyszenia, więc w tej części działalności, która realizuje cele statutowe? Stowarzyszenie dostarcza członkom sygnał telewizyjny i dostęp do sieci teleinformatycznych.

Na podstawie: art. 14a § 1, 2 i 4, art. 216, art. 217, art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60). Po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.02.2005 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego nie podzielam poglądu wyrażonego we wniosku.

W dniu 15.02.2005 r. wpłynęło do tut. Organu pismo podatnika z dnia 15.02.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 08.03.2005 r. (w uzupełnieniu tym Strona odmawia podania symbolu PKWiU na świadczone usługi argumentując, że symbol ten nie na znaczenia w przedmiotowej sprawie) dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) W powyższym piśmie podatnik przedstawia następujący stan faktyczny: Stowarzyszenie: ; prowadzi działalność statutową, zamierza podjąć działalność gospodarczą........... Pojawia się w tym stanie rzeczy pytanie czy wspomniana wyżej działalność gospodarcza, w zakresie dotyczącym świadczenia usług na rzecz członków stowarzyszenia, a zatem w tej części działalności, która (zdaniem Strony) realizuje cele statutowe, może korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - załącznik nr 4 poz. 10. Zdaniem Stowarzyszenia zwolnienie to będzie miało zastosowanie. Zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. Wniosek ten składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Tut. Organ zauważa, iż wniosek Strony dotyczy stanu przyszłego bliżej nieokreślonego "Strona zamierza podjąć działalność".

Niezależnie od powyższego informuję: Stowarzyszenie zgodnie z ustawą z dnia 07.04.1989 r. o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) jako dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych może prowadzić także działalność gospodarczą. W świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stowarzyszenie prowadząc samodzielnie działalność gospodarczą, niezależnie od jej wyników, może być podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT, zwanym dalej podatkiem, podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Niemniej jednak ustawa o VAT w art. 43 ust. 1 zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4. W pozycji 10 w/w załącznika wymieniono "usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)" - PKWiU 91. W związku z tym działalność organizacji członkowskich będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, pod warunkiem że:

- jest to działalność wyłącznie statutowa,

- działalność ta nie jest gdzie indziej sklasyfikowana, co znaczy, że usługi świadczone przez organizacje członkowskie korzystają ze zwolnienia, gdy nie są sklasyfikowane w innej grupie PKWiU niż 91.

A zatem aby ustalić, czy przedmiotowa działalność korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 należy odpowiedzieć na pytanie: czy działalność, o której mowa w piśmie Strony, jest gdzie indziej sklasyfikowana i czy można ją zaliczyć do działalności statutowej.

Zgodnie z powyższym w przedmiotowej sprawie, istotne znaczenie ma symbol PKWiU na świadczone przez Stronę usługi. Tutejszy Organ wezwaniem z dnia 24 lutego wezwał stronę w celu uzupełnienia złożonego przez Stronę pisma o symbol PKWiU na świadczone przez Stowarzyszenie usługi. Strona pismem z dnia 08.03.2005 r. odmawia podania przedmiotowego symbolu, argumentując, iż symbol PKWiU nie ma znaczenia w sprawie.

Tut. Organ nie zgadza się ze Stroną w twierdzeniu, iż symbol PKWiU nie jest istotny w przedmiotowej sprawie. W związku z powyższym tut. organ nie może podzielić stanowiska Strony, nie jest możliwe bowiem rozstrzygnięcie przedstawionego przez Stronę problemu bez pełnej informacji co do rodzaju świadczonych przez Stronę usług. Należy zauważyć ponadto, iż art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa nie upoważnia Organu podatkowego do prowadzenia postępowania dowodowego w powyższym zakresie.

Organem właściwym do klasyfikacji wyrobów i usług jest Urząd Statystyczny. Podatnik wykonujący działalność gospodarczą powinien sam dokonać zakwalifikowania wykonywanych usług do odpowiedniej grupy statystycznej PKWiU, gdyż ma to bezpośredni wpływ na wysokość stawki podatku VAT. W przypadku wątpliwości odnośnie prawidłowego zakwalifikowania statystycznego danej usługi, podatnik może wystąpić do Urzędu Statystycznego w Łodzi, o wydanie stosownej opinii w zakresie zakwalifikowania na podstawie przepisów o statystyce publicznej wykonywanych przez niego czynności.

Dodatkowo tyt. Organ informuje, iż Podatnicy wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10000 EURO. Zauważyć należy, iż do dnia 30.04.2004 r., zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), na kwotę 10000 EURO składała się zarówno wartość sprzedaży zwolnionej jak i opodatkowanej, natomiast od 01.05.2004 r. zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. przy ustalaniu progu wejścia w podatek VAT uwzględnia się jedynie wartość sprzedaży opodatkowanej (art. 113 ust. 2 ustawy o VAT). W roku 2004 była to kwota 45 700 zł natomiast w 2005 r. jest to kwota 43 800 zł.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl