USIII-443/20/06/5555/2007 - Termin zwrotu VAT dla podatnika VAT UE.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Opocznie USIII-443/20/06/5555/2007 Termin zwrotu VAT dla podatnika VAT UE.

"(...) Spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny od dnia 1 grudnia 2005 r. W dniu 16 maja 2006 r. Spółka złożyła zawiadomienie o zamiarze dokonywania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podając przewidywaną datę rozpoczęcia wyżej wymienionych czynności na 29 maja 2006 r. Spółka nie złożyła kaucji, o której mowa w art. 97 ust, 7 ustawy z dnia 4 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) Do dnia złożenia wniosku, to jest do 4 grudnia 2006 r. spółka nie dokonała żadnej transakcji wewnątrzwspólnotowej. Zapytanie spółki dotyczy terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku gdy spółka rozpocznie dokonywanie dostaw lub nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Zdaniem wnioskodawcy wydłużenie terminu zwrotu podatku VAT do 180 dni następuje począwszy od miesiąca w którym rozpocznie się wykonywanie dostaw wewnątrzwspólnotowych (za ten miesiąc i kolejne miesiące przez okres 12 miesięcy od dnia zarejestrowania firmy jako podatnika VAT-UE).

Podstawowe zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym określone zostały w art. 87 (ust. 2 - 6) ustawy o podatku od towarów i usług. Wyjątek od zasad zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wyrażonych w art. 87 przewiduje art. 97 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, który wyłącza stosowanie reguł określonych w art. 87 w stosunku do określonej kategorii podatników.

Stosownie do treści art. 97 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Natomiast, zgodnie z art. 97 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4-6, wydłuża się do 180 dni.

Z kolei ust. 6 stanowi, że zasady i terminy określone w art. 87 ust. 2-6 stosuje się począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl ust. 7 przepisu ust. 5 nie stosuje się, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł, zwane dalej "kaucją".

Z treści wyżej wymienionego art. 97 ust. 5 i 6 nie wynika, że wydłużenie terminu zwrotu do 180 dni następuje począwszy od miesiąca w którym rozpoczęto wykonywanie dostaw wewnątrzwspólnotowych (za ten miesiąc i kolejne miesiące przez okres 12 miesięcy od dnia zarejestrowania firmy jako podatnika VAT-UE). Analiza treści art. 97 ust. 5 i 6 prowadzi do wniosku, że okres ten rozpoczyna się od rozliczenia za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał pierwszej czynności o której mowa w art. 5 i za który złożył deklarację i kończy się w rozliczeniu za kolejny 12 miesiąc lub 4 kwartał - pod warunkiem, że podatnik składał za te okresy deklaracje oraz terminowo rozliczał się z podatków stanowiących dochód budżetu państwa. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/9/49-50