USIII/415-70/170/06 - Wydatki na badania wzroku i zakup okularów korekcyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Grudziądzu USIII/415-70/170/06 Wydatki na badania wzroku i zakup okularów korekcyjnych.

"(...) Podatniczka w ramach prowadzonej działalności osobiście świadczy usługi stomatologiczne. Ze względu na specyfikę wykonywanych usług, dla ochrony oczu i wymogów higienicznych, zmuszona jest używać specjalnych okularów, które zarówno ochraniają oczy przed wdostaniem się szczątków leczonych (borowanych) zębów oraz są jednocześnie przystosowane do doczepienia masek ochronnych na twarz. Podatniczka podaje, że z uwagi na wadę wzroku musi mieć soczewki korekcyjne specjalne do wykonywania prac stomatologicznych. Dodatkowo podatniczka złożyła oświadczenie, że zakupione okulary i soczewki służą jej tylko do pracy w gabinecie stomatologicznym.

(...) Podatniczka uważa, że poniesione wydatki na badanie wzroku dla doboru odpowiednich soczewek oraz na zakup okularów z odpowiednimi soczewkami mają bezsprzecznie związek z uzyskiwanymi przychodami i w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

(...) Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl tego przepisu podatnik może odliczyć od przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej poniesione koszty, pod warunkiem, że zostały poniesione "w celu osiągnięcia przychodów". To znaczy, że pomiędzy wydatkami, które mają być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z danego źródła przychodów a przychodami z tego źródła musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie tych wydatków ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie tych przychodów.

Zatem, aby podatnik mógł dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, to powinien wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, ale ponadto, że jego poniesienie miało lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że przy świadczeniu usług stomatologicznych, ze względów na ich specyfikę i wymogi higieniczne, konieczne jest używanie specjalnych okularów z odpowiednimi soczewkami. Z oświadczenia podatniczki wynika, iż zakupione okulary i soczewki służą tylko do pracy w gabinecie stomatologicznym. W związku z tym należy uznać, iż wydatki na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mające wpływ na jakość świadczonych usług i wielkość osiągniętego przychodu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/30