USIII/406-4/07 - Czy usługi w zakresie nadzoru technicznego inwestycji zlokalizowanej w Brazylii podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0%?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi USIII/406-4/07 Czy usługi w zakresie nadzoru technicznego inwestycji zlokalizowanej w Brazylii podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 0%?

Wnioskiem z 2 lutego 2007 r. (wpływ do Urzędu 13 lutego 2007 r.) zwrócił się Pan z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z wniosku wynika, iż od dnia 1 lutego 2007 r. rozpoczął Pan działalność w zakresie usług inżynierskich i ma zamiar podpisać umowę z firmą hiszpańską na nadzór techniczny inwestycji zlokalizowanej w Brazylii (projekt umowy o usługę programu nadzoru załączył Pan do wniosku). Podał Pan, że za wykonaną usługę będzie wystawiał fakturę VAT dla firmy hiszpańskiej ze stawką 0%, ponieważ miejscem fizycznym wykonania usług, tj. położenia nieruchomości jest Brazylia.

Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Od tej ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia przy świadczeniu usług określono w cytowanej ustawie szereg wyjątków.

W myśl art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, (m.in. wymienione w punkcie 3 usługi architektoniczne i inżynierskie - PKWiU 74.2) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stale miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jednak w stosunku do tych usług powyższy przepis obowiązuje z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1 ustawy, który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Zatem jeśli wykonywane przez Pana usługi nadzoru technicznego związane są z konkretną nieruchomością, którą da się zlokalizować co do miejsca jej położenia - to podlegają one opodatkowaniu w kraju, w którym znajduje się nieruchomość, czyli w Brazylii.

Z kolei, jeśli usługa nie podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, to faktura VAT nie może być wystawiona ze stawką 0%.

Stosownie do § 27 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) przepisy § 9, 11-23 i 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.

Faktury powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Faktury mogą nie zawierać danych określonych w § 9 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.

Wobec powyższego Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl