USIII/406-3/07 - Obowiązek rejestracji dla celów VAT w przypadku świadczenia usług prawniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim USIII/406-3/07 Obowiązek rejestracji dla celów VAT w przypadku świadczenia usług prawniczych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 96 ust. 1, ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez Pana we wniosku z 20 grudnia 2006 r. z uzupełnieniem z 25 stycznia 2007 r. odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego i rejestracji dla celów podatku od towarów i usług.

Wnioskiem z 20 grudnia 2006 r. (wpływ do Urzędu 2 stycznia 2007 r.) zwrócił się Pan z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą jako działalność pomocniczą finansową sklasyfikowaną pod numerem EKD 6713Z. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w określeniu przedmiotu wykonywanej działalności posiada Pan wpis dotyczący działalności prawniczej EKD 7411Z, której jednak dotychczas nie prowadzi. Wątpliwość Pana dotyczy, czy w takim przypadku ma Pan obowiązek przystąpienia do podatku od towarów i usług i wypełnienia deklaracji VAT-R. Pana zdaniem nie ma Pan takiego obowiązku, gdyż zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a nie z chwilą wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wskazał Pan ponadto, iż osiągane przez Pana przychody nie przekraczają wartości 10.000 euro.

Pismem z dnia 8 stycznia 2007 r. organ podatkowy wezwał Pana do uzupełnienia stanu faktycznego o symbol PKWiU dla świadczonych przez Pana usług.

W odpowiedzi na wezwanie Naczelnika Urzędu Skarbowego, pismem z 25 stycznia 2007 r. (wpływ do Urzędu 29 stycznia 2007 r.) poinformował Pan, że symbole prowadzonej przez Pana działalności wg wpisu do ewidencji są następujące:

52.33.Z - sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych,

52.51.Z - sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej,

67.13.Z - działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana,

74.11.Z - działalność prawnicza.

Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wydanego przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Tryb. dnia 2 sierpnia 2006 r. znak: SPO.VI-6411/940/2006 wynika, iż działalność gospodarczą winien Pan prowadzić od 14 lutego 2006 r. Przedmiotem wykonywanej działalności, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) była:

-

do 1 sierpnia 2006 r.

67.13.Z - działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,

74.11.Z - działalność prawnicza,

-

od 2 sierpnia 2006 r.

52.33.Z - sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych,

52.61.Z - sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej,

67.13.Z - działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

74.11.Z - działalność prawnicza.

Świadczenie usług prawniczych, stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wyklucza możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Z kolei art. 113 ust. 9 ustawy stanowi, iż podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Organ podatkowy zgadza się z Pana stanowiskiem, iż sam wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług i obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Należy też jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), przedsiębiorca jest obowiązany zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do przedsiębiorcy i wykonywanej przez niego działalności gospodarczej, w zakresie danych zawartych w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 7b ust. 2 (m.in. w zakresie przedmiotu wykonywanej działalności), powstałe po dniu dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, w terminie 14 dni od dnia powstania tych zmian, a także informację o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem jeśli faktycznie nie świadczy Pan usług prawniczych, winien Pan dokonać zmiany wpisu w tym zakresie.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 96 ust. 3, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Z kolei, zgodnie z art. 96 ust. 5, jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

1)

przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

2)

przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

3)

przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

4)

przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

We wniosku o interpretację wskazał Pan, iż osiągane przez Pana przychody nie przekraczają wartości 10 tys. euro.

Wynika z tego, że korzysta Pan ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wykonanie usługi prawniczej spowoduje więc utratę prawa do tego zwolnienia.

W takim przypadku zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku VAT będzie Pan zobowiązany złożyć przed dniem utraty prawa do zwolnienia od podatku VAT, a więc przed dniem wykonania usługi prawniczej a nie jak Pan wskazał we wniosku z chwila wykonania usługi.

Wobec powyższego Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl