USIII/2-443/148/38/I/206 - Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim USIII/2-443/148/38/I/206 Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej

Pytanie podatnika

Czy wnioskodawca w przypadku świadczenia usług naprawy pojazdów mechanicznych z wykorzytaniem zakupionych materiałów ma obowiązek sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej od 1 września 2006 r.?

W dniu 05.06.2006 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. Do wniosku załączył Pan kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i kserokopię zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON. Ponadto dnia 21.07.2006 r. przedłożono kserokopię faktury VAT dokumentującą wykonywane przez Pana usługi oraz klasyfikację wydaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi, wg której wykonywane usługi mieszczą się w grupowaniach:

- usługi napraw pojazdów osobowych podlegające na wymianie części samochodowych - PKWiU 50.20.1: "Usługi w zakresie obsługi i napraw samochodów osobowych";

- usługi napraw blacharskich i lakierniczych w osobowych pojazdach samochodowych - PKWiU 50.20.14-00.00 "Usługi w zakresie obsługi i napraw nadwozi samochodów osobowych (drzwi, zamków, okien, lakierowanie, naprawy powypadkowe)".

Przedmiotem wniosku jest zapytanie: czy w przypadku świadczenia usługi naprawy pojazdów mechanicznych (polegającej min. na montażu części) z wykorzystaniem zakupionych materiałów, ma zastosowanie § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) - tj. obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej od dnia 1 września 2006 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan firmę zajmującą się obsługą i naprawą pojazdów mechanicznych. Wykonywanie usług naprawy pojazdów mechanicznych polega na wykonywaniu usługi z wykorzystywaniem nabywanych części i akcesoriów. Wg Pana oświadczenia jest to podstawowa działalność. Z treści wniosku wynika również, że zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, zamierza Pan w przyszłości uruchomić sprzedaż części i akcesoriów samochodowych. W oparciu o akta stałe będące w posiadaniu tut. organu stwierdzono, że działalność gospodarczą rozpoczął Pan 15.03.2006 r.

Zdaniem Pana wykonywanie powyższych usług nie podlega regulacji wynikającej z § 4 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, gdyż nie dokonuje Pan sprzedaży części i akcesoriów samochodowych. Są one jedynie elementem wykonywanej usługi.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku zapytania tut. Organ stwierdza, co następuje: zgodnie z § 4 pkt 4 "zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3)". Powołany przepis nakłada na podatników prowadzących sprzedaż w/w towarów na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej bez względu na wysokość obrotów od 1 września 2006 r. - na co wskazuje § 13 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że aktualnie świadczy Pan jedynie usługi polegające na naprawie pojazdów mechanicznych z wykorzystaniem nabywanych części i akcesoriów samochodowych, które przez Urząd Statystyczny zostały zakwalifikowane w grupowaniu PKWiU 50.20.1 i PKWiU 50.20.14-00.00. Zatem powołany wyżej § 4 pkt 4 rozporządzenia nie znajduje zastosowania do tego rodzaju usług. Przepis ten będzie Pana obowiązywał w przypadku uruchomieniu sprzedaży części i akcesoriów samochodowych, co zgodnie z Pana oświadczeniem wyrażonym we wniosku zamierza Pan uczynić w przyszłości.

Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy Organ uznaje przedstawione przez Pana stanowisko - za prawidłowe.

Tut. Organ nadmienia ponadto, że w związku z faktem, iż rozpoczął Pan działalność gospodarczą w trakcie 2006 r. winien Pan mieć na uwadze § 3 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) zgodnie z którym "Do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2006 r. z tym, że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł. z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty".

Zatem świadczenie przez Pana usług o których mowa w złożonym wniosku na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powoduje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej od dnia przekroczenia obrotów z tego tytułu w wysokości 20.000,-zł.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl