USIA/415-2/2007 - Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Pabianicach USIA/415-2/2007 Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i hurtowego paliwami. Zamierza Pan wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesione zostaną środki trwałe, inwestycje, urządzenia, a także przejęci zostaną pracownicy przedsiębiorstwa na mocy art. 231 Kodeksu Pracy. Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa firma będzie mogła samodzielnie funkcjonować. Zapytuje Pan, czy wkład niepieniężny (...) wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym będzie miał zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 5a pkt 4 definiują pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza ona organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód powstaje w dniu:

1)

zarejestrowania spółki albo

2)

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3)

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przepisy ustawy przewidują w art. 21 zwolnienia przedmiotowe, mianowicie art. 21 ust. 1 pkt 109 stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest m.in. nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Reasumując, nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny wniesiony w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zdefiniowana została w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest objęta zwolnieniem przedmiotowym (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/23