USIA/415-15/2007 - Czy nakłady inwestycyjne poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi USIA/415-15/2007 Czy nakłady inwestycyjne poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym zapytaniu w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2007 r. wpłynął do tut. Urzędu Pani wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która opodatkowana będzie na zasadach ogólnych. Obecnie dokonuje Pani remontu wynajętego pomieszczenia, które dostosowywane jest dla potrzeb działalności. Zamierza Pani również zakupić wyposażenie lokalu. Zapytuje Pani czy poniesione koszty przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Od dnia 1 stycznia 2007 r. ustawodawca zmienił brzmienie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, spełniać łącznie następujące warunki:

-

pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

-

nie znajdować się na liście kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy.

Wszelkie poniesione wydatki, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy, są kosztami uzyskania przychodu o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są nimi koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Dotyczy to również wydatków poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia działalności. Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki, które z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu.

Zgromadzone dokumenty dotyczące adaptacji lokalu dla potrzeb działalności gospodarczej mogą obciążyć koszty w dwojaki sposób:

1)

poprzez zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu w momencie oddania lokalu do użytkowania dla potrzeb działalności, jeżeli ich łączna wartość nie przekracza 3.500,00 zł, bądź

2)

za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych od "inwestycji w obcych środkach trwałych", jeżeli ich wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekracza kwotę 3.500,00 zł.

Te same zasady dotyczą nabytego wyposażenia, środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Pozostałe koszty typu opłaty stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej poprzez ujęcie ich w kolumnie nr 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Reasumując, wszelkie wydatki, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na osiągnięcie przychodów, a nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to również opisanych przez Panią wydatków poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia działalności.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl